| Matthias a întrebat:

cine stie care sunt cele mai bune rase de pisici?

5 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Nu crec ca exista rase de pisici bune si proaste. Rasa care iti place tie cel mai mult aceea este ''cea mai buna''. De exemplu pisicuta mea care a murit...nu era de rasa si era foarte inteligenta si avea o personalitate unica. Depinde de fiecare pisica ca mai sunt si unele batute in cap si incapatanate care nu asculta si fac prin casa si alte prostii.

| Ramona000 a răspuns:

Eu am citit ca rasele cele mai bune sunt persana,siameza albastru de rusia,angora, birmaneza,British Shorthair Blue British Shorthair Silver Tabby British Shorthair Cream, Chartreux perasana alba, Scottish Fold
deci detalii despre iecare pisica in parte
Pisica Albastru de Rusia este o felina eleganta, unica si distinsa prin trasaturile ei aparte: cu ochii verzi de smarald, blana supla si matasoasa, de o stralucire ce e cel mai usor de observat la lumina naturala si trupul suplu cu osatura rafinata si musculatura ferma. De asemenea, firea calma si iubitoare a acestei pisici si faptul ca este o felina plina de viata va vor cuceri instantaneu. Felul in care isi poarta cu gratie trupul ii sporesc aspectul general regal. Albastru de Rusia arata ca si cum ar zambi, iar motivul ce starneste acest zambet enigmatic este unul cunoscut doar de catre ele. Aceste feline elegante si aristocratice poseda un intelect ce le transforma in companioni deosebit de apreciati.

>>> Detalii Rasa Albastru-de-Rusia
Angora Turceasca

Aceasta pisica provine din regiunile muntoase ale Turciei, unde s-a adaptat la iernile aspre printr-o blana neobisnuit de matasoasa, de lungime medie. Angora Turceasca este posibil sa fi evoluat de la pisica Manul, o felina mica domesticita de catre tatari. Aceasta rasa pura genetic isi poate urmari istoria scrisa inca din secolul al XVI-lea in Franta. La inceputul anilor 1900 a transmis caractere de rasa importante pisicilor Persane, timp de multi ani la orice felina cu par lung se facea referire ca si pisica Angora. Din fericire pentru iubitorii de pisici, in Turcia s-au implementat programe de reproducere controlata, spre a proteja fondul genetic al acestei comori nepretuite-Angora Turceasca.

>>> Detalii Rasa Angora-Turceasca
Birmaneza

Originile acestor pisici din rasa Birmaneza nu sunt foarte certe, ele au fost crescute ca si animale sacre de companie, exstand numeroase legende privitoare la modul in care au ajuns sa posede o asemenea blana magnifica. Se zice ca, cu secole in urma, toate pisicile prezente in templele sacre din Burma, aveau o blana lunga si matasoasa, de un alb pur si ochi stralucitori, de culoarea aramei. Se spune ca rasa Birmaneza a rezultat in urma imperecherii dintre rasa Siameza cu labute albe si pisici cu par lung care a avut loc in anul 1924, in regiunea Nissa. In anul 1926 rasa de pisici Birmaneza a fost prezenta pentru prima data intr-o expozitie internationala a felinelor, organizata la Paris.

>>> Detalii Rasa Birmaneza
British Shorthair Blue

Originea rasei British Shorthair:

Rasa de pisici British Shorthair este originara din Marea Britanie fiind omoloaga europenei cu par scurt din Europa. Spre deosebire de rasele de pisici europeane, rasa British Shorthair este o pisica superioara din punct de vedere felinotehnic, a pisicii domestice Felis Catus. Stramosii directi ai rasei de pisici British Shorthair sunt pisicile domestice introduse de catre romani in Galia, de unde rasa va patrunde in Anglia avand ca misiune principala deratizarea gospodariilor. O alta chestiune destul de importanta era aceea ca pentru a fi in conformitate cu legile din acele timpuri, fiecare catun galez trebuia sa detina o pisica.

>>> Detalii Rasa British-Shorthair-Blue
British Shorthair Silver Tabby

Originea rasei British Shorthair Silver Tabby:

Rasa de pisici British Shorthair Silver Tabby este originara din Marea Britanie fiind omoloaga europenei cu par scurt din Europa. Spre deosebire de rasa europeana rasa British Shorthair este o pisica superioara din punct de vedere felinotehnic, a pisicii domestice Felis Catus. Stramosii directi ai pisici British Shorthair sunt pisicile domestice introduse de catre romani in Galia, de unde rasa va patrunde in Anglia avand ca misiune principala deratizarea gospodariilor. O alta chestiune destul de importanta era aceea ca pentru a fi in conformitate cu legile din acele timpuri, fiecare catun galez trebuia sa detina o pisica.

>>> Detalii Rasa British-Shorthair-Silver-Tabby
British Shorthair Cream

Originea rasei British Shorthair Cream:

Rasa de pisici British Shorthair Cream este originara din Marea Britanie fiind omoloaga europenei cu par scurt din Europa. Spre deosebire de rasa europeana rasa British Shorthair este o pisica superioara din punct de vedere felinotehnic, a pisicii domestice Felis Catus. Stramosii directi ai pisici British Shorthair sunt pisicile domestice introduse de catre romani in Galia, de unde rasa va patrunde in Anglia avand ca misiune principala deratizarea gospodariilor. O alta chestiune destul de importanta era aceea ca pentru a fi in conformitate cu legile din acele timpuri, fiecare catun galez trebuia sa detina o pisica.

>>> Detalii Rasa British-Shorthair-Cream
Chartreux

Originea si istoricul rasei Chartreux:

Rasa Chartreux este originara din Turcia si Iran. Datorita conditiilor nefavoarabile din acele tinuturi aceasta rasa se evidentiaza prin blana lanoasa. Rasa ajunge in Franta cu ajutorul navelor care faceau comert in acele timpuri cu Orientul Mijlociu. In secolul XVI se intalneau pisici de culoare albastra pe teritoriul francez.

Numele acestei pisici de Chartreux apare in anul 1723 in Dictionarul Universal de Comert, de Istorie a Naturii si de Arte si Meserii al lui Savarry des Bruslons. Chartreux in limbaj obisnuit desemna o pisica cu par albastrui. In anul 1756 "pisica de Chartrux " apare in opera naturalistului Buffon ca iconografie.

>>> Detalii Rasa Chartreux
Persana Alba

Originea rasei Persana:

Inca din cele mai vechi timpuri rasa Persana este preferata multor crescatori si pisicile din aceasta rasa se bucura de o mare popularitate pe tot globul. Rasa persana isi are originile din secolul XIX fiind creata de crescatorii britanici, plecand de la rasa Angora cu o infuzie de rase de tip european. In anul 1871 au aparut primele exemplare de pisici persane la expozitiile feline de la Londra si aici rasa s-a bucurat de un real succes atat din punct de vedere al caracterului cat si din punctul de vedere al blanii care era de o mare finete cu un fir de par lung.

>>> Detalii Rasa Persana-Alba
Scottish Fold

Originea rasei Scottish Fold:

Pisica Scottish Fold se mai numeste si pisica scotiana cu urechile pliate, aceasta denumire primind-o de la cel care a descoperit rasa, William Ross in Scotia, anul 1961. Aceasta rasa a fost mai cunoscuta odata cu patrunderea ei in America unde s-a bucurat de promovarea unei crescatoare de renume care se numea, Salle Wolf Peters. Recunoasterea in Cat Fanciers Asociation s-a facut in anul 1976. Dupa ce rasa a fost recunoscuta s-a bucurat de o deosebita apreciere in special datorita urechilor pliate.

>>> Detalii Rasa Scottish-Fold
funda te rog

| pinkpityc a răspuns:

1. Persana

Pisicile persane pot fi recunoscute dupa blana lunga si pufoasa, dupa chipul dragalas si ochii albastrii. Acestea au o personalitate foarte calma, iar dupa ce se acomodeaza in casa in care locuiesc, vor deveni adevarati companioni ai stapanilor.
2. Maine Coon

Pisicile din rasa Maine Coon sunt recunoscute si sub denumirea de "gigantii blanzi", datorita inteligente si personalitatii blande pe care o au. Pisicile din aceasta rasa au coada la fel de lunga ca si corpul, blana groasa si latoasa si se numara printre cele mai mari rase de feline domestice.
3. Exotic

Pisicile din rasa Exotic sunt foarte asemanatoare cu cele din rasa Persana atat ca aspect, cat si ca personalitate, insa cele dintai au blana mult mai scurta. Aceasta rasa este disponibila intr-o varietate mare de culori, incepand de la auriu, argintiu pana la nisipiu. 4. Siameza

Pisicile siameze pot fi recunoscute foarte usor dupa botul, urechile si coada colorate in negru, spre deosebire de restul corpului a carei blana este alba. De asemenea, pisicile siameze au ochii albastri, corpul lung si subtire si coada lunga si ascutita. Aceste pisici sunt foarte inteligente, tanjesc dupa atentie si divertisment si nu le place sa fie ignorate. Ele incearca sa se integreze in familie, exact ca o fiinta umana.

| InLove990992 a răspuns:

Albastru de rusia!

| Matthias explică:

Dau funda! :X