| skumpikkk a întrebat:

Buna TPU cum pot afla daca iepuroaica mea e gestanta? trebuie sa o separ de iepure sau sa ii las tot impreuna?

Răspuns Câştigător
| LoCcO a răspuns:

Dupa cel putin 2 saptamani de la monta, palpand abdomenul iepuroaicei vei simtii puii ca niste boabe de mazare.Mai este o metoda putin mai periculoasa ca sa zic asa. La 7 zile de la monta poti reintroduce iepuroaica la mascul, daca aceasta refuza e gestanta daca nu nu e. In unele cazuri femelele accepta monta chiar daca sunt gestente fiind intimidate de iepure.Iepurele trebuie despartit de iepuroaica altfel dupa 2 ore de la monta se vor reimperechea.

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Ii creste burta dupa 2 saptamani, la o luna fata.scoti iepuroiul de la ea.

| BizuBVBArmy a răspuns:

Trebuie sa scoti iepuroiul de langa ea