| RoxxuInna a întrebat:

Cum pot invata un caine niste trucuri simple?

4 răspunsuri:
| smartlollipop a răspuns:

Poti sa il dresezi si fara sa folosesti mancare. Mangaie-l dupa urechi sau mangaie-l cu o miscare putin rapida din dreptul urechilor inspre bot. Se va pune in pozitia de "sezi" sau "culcat''. Dupa ce faci asta, spune-i un cuvant la care sa reactioneze facand unul din trucuri. De exemplu "sezi". Dupa ce faci asta de aproximativ 15 ori, va intelege bine. Spune-i " cuvantul cheie " si vezi daca face actiunea. Apoi, cum spun si ceilalti, da-i un biscuite pentru caini sau ceva ce ii place.
Sper ca te-am ajutat.

| anca29 a răspuns:

Ia bobite pentru caini si fa asa:
lasa cainele in picioare pune-i mana pe spate si impinge astfel incat sa cada in fund si in acelasi timp spune sezi. Dupa care mangaie-l si da-i o bobita... repeta asta de mai multe ori dar atentie s-ar putea sa inteleaga ca de cate ori sta jos o sa primeasca recompensa(am patit-o)

| ƒαηтαѕу a răspuns:

Pai eu am un caine, deci uite fa asa.
Daca vrei sa sada, iti va lua sa zicem 1-2 asa sau chiar mai putin,deci fa asa:

Daca vrei sa sada,ia o bobita sau mai multe,ca sa il motivezi iar cand ii zici "sezi" nu va putea sa o faca ca e prima oara,deci tu trebuie sa i pui mana pe spate si sa il impingi in jos adica tu il pui sa stea jos asa si cand l-ai pus in fund,dai o bobita si zi "bravo" ca asa va stii ca a putut,si repeta asta de mai multe ori pana intelege.
Asa si cu labuta:Cand ai o bobita, ii zici labuta, iar daca nu vrea, ii iei labuta si o pui la tine in mana, si zici bravo si tot asa cu toate trucurile...Bafta!

| AnneSweet a răspuns:

Ia-l de labutza si zi labutza si se obisnuieste si dupa ce ii iese sau incearca dai ceva de papa happy