| danuta a întrebat:

Credeti ca o pisica poate invata sa faca trucuri precum un caine? A incercat cineva?

Răspuns Apreciat de Editori
| Stefanxzbnm a răspuns:

Da, din experiență îți zic că este mai greu cu pisicile decât cu câinii din cauză că sunt mai leneșe și unele chiar încăpățânate. Dar dacă vreo 40 de minute pe zi cu pauză între ele reușești să le convingi să facă ce spui o să reușești. Te poți uita pe YouTube la videoclipuri, iar dacă nu te ajută prea mult cele cu pisici poți cauta și dintre cele cu câini. sunt similare tipurile de dresaj. Dacă reușești să îți convingi pisica să fie destul de activă pentru dresaj atunci poate fi chiar mai spectaculos decât dresajul câinilor.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un câine interpretează pe om ca făcând parte din haita lui, Pentru o pisică, un om este un comensal, de la care primește hrană. Pisicile sunt de multe ori mai inteligente ca și câinii, dar mult mai independente și mai sălbatice. Un dresaj presupune că devii subaltern al dresorului iar ele nu acceptă așa ceva. Dar sunt cazuri rare de succes. Să urmărești filmul That darn cat, dacă îl găsești. Și asta,
https://www.animalzoo.ro/primii-pasi-in-dresajul-felin/

| lorena66 a răspuns:

Da, se poate, insa este mai greu, caci pisicile sunt mai putin active si au o personalitate anume.
dar, 'dresarea' lor, tine de reflexe conditionate. adica atunci cand aude clopotelul, sau te vede pe tine batand din palme, in creierul ei apare un 'semnal' prin care actioneaza la comanda data. reflexul conditionat face parte din reflexele dobandite pe parcurs, invatate, care se pot uita cu timpul, in timp ce reflexul neconditionat e cel cu care ne nastem (clipitul, respiratul, salivatul, etc).
si sa nu te astepti sa invete de vorba buna. mai degraba cu mancarea. sper ca te-am ajutat happy