| 03052003 a întrebat:

Buna TPU mi-am luat astazi un pui de nimfa de la peshop. Este cam speriat.Il apuca uneori niste "crize" cand zbura haotic prin colivie si tipa.De ce face asta?
Cand va incepe sa se obisnuiasca? dar sa manance?

1 răspuns:
| fpr139 a răspuns:

Am avut şi eu, odată. o pereche.
Şi ştiu că amândoi, făceau la fel, cu rândul. Presupun că e un fel de 'dezmăţ' al lor, în care se eliberează faţă de nevoia de libertate, zburând în sec. datorită spaţiului închis, dacă e precum imaginat de mine.
În cazul de faţă ar trebui să fi atentă doar să nu se rănească. iar, dacă e încă pui, l-ai putea lăsa uneori şi prin casă, dacă ai avea posibilitatea.
Majoritatea primelor dăţi, vei avea de îndurat. fugind după el. Iar probabil se va şi răni uneori. happy
Dar cu timpul ar trebui să se obişnuiască. În cazul meu, intrau singuri în cuşcă, deşi totuşi se temeau de noi.
Ar trebui să îi iei de foarte mici, pentru a fi obişnuiţi şi cu persoanele.