| LaughOutLoud a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce mananca o chinchila in afara de fan sau furaje?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| WeeD a răspuns:

Nu stiu stai s`o intreb pe sora mea.

| AdrianL a răspuns:

Mananca fructe legume ierburi frunze tot ce e vegetal mai mananca si paste fainoase paine etc.Am si eu si manca tot ce i dau ce tine de ierbivore sa nu crezi ca m-am referit la altceva.

| Killer32 a răspuns:

Chinchila mananca si mancare varsata poti gasi la piata sau poti sa ii iei o creanga de dud (vara) sa rontaie ca lor le place
Succeswinking

| dNywOw a răspuns:

Se mai pot administra sapatamanal 1-2 stafide si 1 felie de mar. Sau pelete

| bianca2409 a răspuns:

Chinchilla se hraneste de preferabil cu concentrate, care contin aportul optim de vitamine si minerale. Concentratele se gasesc in magazinele de specialitate si contin cereale in cea mai mare parte. Chinchillele pot consuma aproximativ 25-30 g/zi de cereale, iar pretul lor este foarte mic.

Este recomandabil ca, cel putin de doua ori pe saptamana, sa primeasca o mana de fan (foarte apreciata, in special lucerna), care ajuta la tocirea dintilor. In cazul in care sunt hranite cu mancare cu care nu au fost obisnuite, este bine ca trecerea sa se faca treptat pentru a evita o indigestie.

Chinchila necesita apa proaspata cel putin o data pe zi, care este recomandabil sa fie administrata dintr-o sticla cu apa atasata custii sau untr-un castron in cusca. Apa trebuie sa fie fiarta sau sa stea un timp (12-24 h), pentru elimanarea clorului daca este apa de chiuveta.

Daca sta mai mult de doua zile neschimbata, bacteriile care se dezvolta pot fi daunatoare chinchilei. Nu sunt recomandabile obiecte de plastic pentru hranire sau joaca, intrucat e posibil sa le roada, ceea ce le poate cauza neplaceri.