| dulcica2 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un iepure gen lop. Vreau sa stiu daca exista rase de iepuri care raman mici? Raspuns Rapid!

2 răspunsuri:
| ChrissD a răspuns:

Exista un iepure care se numeste iepurele nostim

| StefaNnNNN99N a răspuns:

Da, sunt mai multe tipuri de rase:

In functie de greutatea corporala in stadiul de adult :

RASE MARI ( peste 5 kg :Uriasul Belgian, Uriasul German, Berbecul englez, Uriasul Alb sau Termond, Uriasul francez );
RASE MIJLOCII ( 3-5 kg :Chinchila mare, Chinchila mica, Albastru vienez, Argintiul Francez, Californiana, neozeelandeza );
RASE MICI ( 2-3 kg :Havana, Olandeza );
RASE PITICE (sub 2 kg :Poloneza)

In functie de lungimea firului de par :

RASE DE IEPURI CU PAR SCURT (Rex)
RASE DE IEPURI CU PAR MEDIU ( iepurii comuni )
RASE DE IEPURI CU PAR LUNG (Angora )

Aici gasesti tot ce ai nevoie sa stii despre iepuri pe http://www.iepuri.info/