| ChocolateDroid a întrebat:

Buna tuturor!

Nu pot sa spun ca sunt foarte pretentioasa... dar vreau sa va cer parerea. Sinccer cum vi se par Yorkshire Terrier`ii. De ce unora nu le place aceasta rasa? mi se pare atat de draguta. am auzit oameni care spun ca sunt draguti iar altii care spun ca sunt urati mai ales cand cresc mari. Nu pun pret pe infatisare foarte mult dar nu vreau ca unii oameni sa ma vb pe la spate ca am un catel urat. As vrea sa imi cumpar unul si nu vreau sa regret ca totusi e cam scump.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Daca vei sti sa-l ingrijesti bine, sa-l piepteni de cateva ori pe zi (adultii au un par (intentionat nu spun blana) foarte lung, care necesita multa atentie, grija, rabdare), atunci va arata bine. Desi vei putea sa-l si tunzi, tu decizi. Dar intr-adevar toti cainii arata mult mai bine atunci, cand sunt puiuti, pana pe la 8 luni. Si in timp isi schimba infatisarea foarte mult, dar tot sunt frumosi numai in alt fel. Au o privire mult mai inteligenta, matura, li se schimba forma capului, blana se modifica. Dar stai linistita, nimeni n-o sa-ti spuna ca ai un caine urat, si chiar daca ti-ar spune, n-ar trebui sa-ti pese. Am ceva ce te va ajuta. Studiaza cu mare atentie toate pozele (sunt zeci de pagini) si hotaraste-te, daca este un caine potrivit pentru tine sau nu: http://photobucket.com/images/Yorkshire%20Terrier/. Succes!

8 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Important e sa-ti placa tie. Daca tie iti place de ce iti pasa ce zic oamenii? Daca iti pasa, inseamna ca il iei doar ca e la moda si ca e o fita. Si daca chiar nu pui pret pe infatisare, poti sa-ti iei si un caine chinezesc cu mot. Important e sa-ti placa tie, nu altora, ca nu ei il hranesc si nu pe ei ii va iubi.
Si sincer eu sunt una dintre persoanele care crede ca la maturitate yorkshire se face f urat. cand e mic intr-adevar e cel mai cute, dar la maturitate mi se par urati. Si inca ceva: nu toata lumea trebuie sa aiba aceleasi gusturi. Sunt oameni care isi iau caini fara un picior sau paralizati, cu siguranta tie nu ti-ar placea, dar ei iubesc acel animal si gata. Fara sa le pese ca vecinul il barfeste ca are un caine fara picior. Dar din atitudinea ta reiese ca il iei doar ca pe un accesoriu, cu care sa rupi gura targului si pentru care sa fii admirata. Daca cineva iti va spune ca ai un caine urat, ce vei face? Il abandonezi? Intai schimba-ti modul de gandire si apoi vei sti singura ce animal vrei. Alege-l cu inima, nu dupa trenduri si fite.

NOname
| NOname a răspuns:

(๏̯͡๏ sadness? x, ma bucur, ca ti-am fost de folos. Mersi pentru apreciere!winking

| just for me a răspuns:

Buna! in primul rand, gusturiile nu se discuta. daca tie iti plac acesti aini, dc sa te rusinezi cu ei?
Mie mi se par foarte dragalsi, sunt ca niste mici ghemotoace de jucrie.sutn si ei mici si dragalasi, chiar daca unii oameni au pareri diferite,. http://www.gotpetsonline.com/......r-0220.jpg uitate numai ce scompi sunt.pareisorul li-l poti tunde daca nu iti plac asa oricum. mie mi se par niste scompiki si nu sunt nici f greu de intretinut. nu mai asculta parerile altora, iat-i acesacsta rasa daca tie iti place. poate unora nu le place pentru ca-s prea miki sau prea "flocosi":)) asta e, fiecare kmu parerea sa, e zic ca sunt f draguti.am un vecin care are si il scoate la plimbare si e asa dragalas, il mai si imbraka cu hainutze, zici ca e o jucarie:x

| Evaa a răspuns:

Dar sunt super scumpi love struck...nu ai cum sa nu ti placa big grin

| Ancestralsoul a răspuns:

Adica tu pui mai mult pret pe gura lumii decat pe gusturile tale? Si mai ciudat mi se pare faptul ca iti doresti caine ca e dragut, doar e la moda rasa in acest moment.De ce vrei sa iti iei caine? Ai trei motive bine intemeiate? Un caine nu e jucarie de plus pe care o apesi si face ham, nu il arunci cand e murdar sau lumea te barfeste cum ca ai un caine urat. Un caine il ai langa tine o parte din viata ta, e o responsabilitate, dar si o mare bucurie, aproape unica.Asa ca gandeste-te intai apoi sa iei rasa care iti place, dar sa te gandesti si la responsabilitati.Si cum se spunebig grine gustibus non disputandum.Succes.

| Dede_1899 a răspuns:

Is urati cand sunt marihee hee fara supararebig grin da5r gusturile nu se discuta daca tie iti place bravo tie>big grin

| Girl72 a răspuns:

Eu am un Yorkie şi e superbstraight face
Nu înţeleg, cum să nu-ţi placă această rasă?
Mai ales că atunci când cresc îi poţi îmbrăca, le poţi prinde codiţe, îi poţi coafa, etc!
Eu sincer nu mai am răbdare, abia aştept ca a mea să crească! laughing
Dar din păcate are doar 2 luni... am de aşteptat ceva timp. laughing

| ZaZZa a răspuns:

Pentru mine toti cainii de genul asta sunt urati (Yorkshire Terrier, Bichon, Pekinez).
Daca as vrea un caine de talie mica si sa fie si dragut mi-as luat Chow Chow.