| PrettyDollRock a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o veverita.
Avand in vedere ca nu vreau sa o las doar in cusca. vreau sa o las libera prin casa si. daca e nevoie o las sa hiberneze in ghveci.
Doar cand merg la scoala o las in cusca.Vara. o sa o scot din cand in cand la padure cu cusca.
Cam cat ma ajunge o veverita siberiana?
Vreau sa o cumpar din Bacau ( nu conteaza magazin) cam de ce are nevoie la cusca si ce mai mananca in afara de castane, nuci, mere? Nucile si le sparge singura?
Apropo. vreau pui fiindca am auzit ca este greu sa ai un adult fiindca e rau.
Daca stiti vreo veverita care fata.va rog ziceti., sau care a fatat o las 1-2 luni la mama ei sa suga si dupa ce invata sa se hraneasca o iau acasa.
Apropo daca iau femela are ciclu nu? Cat dureaza la ea si. cam ce cantitate curge?
Sa iau femela sau mascul?
Toate informatiile legate de veverite sunt bine venite.
Care e cea mai ieftina rasa?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa te razgandesti de la gandul ca vrei o veverita straight face...pentru ca veveritelor le trebuie un spatiu foarte mare si padure; degeaba iti iei pentru ca nu va traii mai mult de 1 an sau chiar mai putin in casa.
P.S: este un animal salbaticwinking nu domestic.

| ๓єllเครtคг a răspuns:

Vrei veverita in casa?
Vrei sa moara? Nu te-ai gandit la faptul ca daca nu e in padure, in liberate, va muri? Eu zic sa nu risti luandu-ti o veverita!

| JUST1ANIME a răspuns:

Cumperi de la pet shop...
nu stiu cam cat costa...
dar intrebi vanzatoarea...sau un veterinar?!

| Laura9977 a răspuns:

Ei bine, daca vrei o veverita, trebuie sa contactezi un vanzator daca le-a crescut.O veverita luata din salbaticie e... agresiva si nu ii va placea captivitatea. Cauta pe google, sunt multe anunturi.
O cusca trebuie sa fie spatioasa, inalta, fiindca are nevoie sa se catere.
Femelele intra in caldura destul de des, dar fa-ti griji pentru urina urat mirositoare, si nu pentru sange. ( ce intrebare stupida big grin)
Rasa veveritei afecteaza foarte mult comportamentul, asa ca documenteaza-te si afla care ti se potriveste personal. Sunt o gramada de pagini.