| Klews a întrebat:

Am o intrebare putin ciudata.
De ce porumbeii, inainte de imperechere, isi baga ciocul in cioc si isi misca gusile ciudat.(S-a intamplat astazi, in fata geamului meu )
Ce se intampla? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| T7uk a răspuns:

Nu nu se pupa. Masculul incearca sa intre in gratiile femelei si ii ofera niste hrana regurgitata si asta este tot. La pasari nu exista inplicatii afective. Stau perechi fiindca fiecare doreste supravietuirea tuturor puilor.

3 răspunsuri:
| schajuman1344 a răspuns:

Se pupă mă! laughing)

| foxsilver a răspuns:

Asa se saruta porumbeii :).
Uite, aici poti afla mai multe despre ritualul de imperechere al porumbeilor:
http://www.porumbei.eu/w/Imperecherea_porumbeilor

| onasis1961 a răspuns:

Un mic rital inainte de imperechere, un fel de preludiu uman.