| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
As vrea sa va adresez si eu o intrebare.ma refer in special la specialisti!
Sunt incepator in domeniul Acvaristica! Prima data am zis sa incep cu ceva modest nici prea mare nici prea mic! Dimseniuniile cred eu ca le-am ales prea mici si cam lasa de dorit! are aproximativ 9 litri.pestiilor le sta chiar bine.Si incerc sa fac o lista cu ce am cumparat!
1.Filtru pentru apa.Si un stistem de oxigenat apa integrat in filtru!
2. O pereche neoni
-O pereche "Peste Spada"
-O pereche Guppy
3.Nisip 1 KG
4. O planta mai micuta!
5.Mancare!

Am adus pestii acasa si i-am last in acea pungulita.Au trait. Le-Am dat de mancare au mancat ca niste supraponderali.Mai ales Neoni. Mici si rai!
Am pregatit acvariul Am pus nisipul un strat de cca 3 cm.Am asezat filtrul. Dar era putin cam mare cand l-am ales.doar ca jetul de apa era prea puternic.Am mai oprit cateva din gaurile prin care iese apa...deci acum este bine!
Am asezat planta intr-un colt incat sa ramana si la pesti ceva loc...
Apa a fost mai greu!
Am hidrofor.Am sapat apox. 7m. Dar de curand am adaugat niste Cloratima T-Sin.Deci nu am putu folosii apa.Am fost la un coleg care tot asa are putul dar saptam aprox 10 m.Am luat apa.Am auzit ca trebuia fiarta am fierto pana a dat in clocot! Am lasat sa se raceasca! la temperatura camerei! am luat un paharsi am turnat apa usor pana acvariul era plin! dar cand era pe la mijloc apa era tulbure.Acuma am pus pestiii...cu punga ia-m lasat in apa sa se obisnueasca si dupa aceea le-am dat drumul usor.Prima directie a fost la "BULE"! Dar amo presimptire.Acuma totul este bine! doar ca apa este camm tulbure.Trebuia cumva spalat nisipul.Si ce altceva mai trebuie intr-un acvariu.cum pot curata apa fara sa refac totul.si cum stiu ca ph-ul sau nu stiu ce are apa?
Tin sa spun ca am 14 ani.Si singur am facut toate astea.Ma pasioneaza pestii.Deocamdata bugetul este limitat.Deci as vrea sa fie o solutie care sa nu "ceara bani" Multumesc. Ce nu am facut bine si daca se poate sa imi repar Greseala.Si cum?
Sper ca nu am adresat multe intrebari! Va multumesc.Astept un Raspuns de la niste specialisti!
O zi Buna!

5 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Da trebuie sa ai un acvariu mare sa dapaseasca 20 de litri cu cat pui mai multe in acvariu spatiul se misoreaza pentru pesti, in primul rand nisipul se spala si se fierbe depinde de unde ai loat nisip este nisip special de coart din magazin, nisipul il pui inainte sa pui pesti in acvariu pentru ca in nisip se formeaza micro organisme si acestea ajuta la descompunerea fecalelor produse de pesti, pehasul nu trebuie sa fie nici mare nici mic in functie de specia de pesti nu schimbi apa in totalitate doar un sfert iti ei macneti de curatat geamul pentru alge cu cat le dai sa manance cresc mai repede daca acvariul este mare si pesti cresc mari pina la 10 centimetri le pui un neon albastru si o lumina mica sa nu faci alge in acvariu

| eugem35 a răspuns:

Ph apei se schimba singur de la o zi la alta din cauza speciilor de pesti si ca mai ti tu in acvariu, necesita timp mult si multa munca si tratamente pentru pesti am tinut un sanitar 5 ani in acvariu era cel mai mare peste pe care il aveam acum am renuntat la acvariu pentru ca nu mai aveam timp am sa imi fac altul de 1000l si il populez cu foarte multe speci si plante bine am posibilitatea nu trebuie sa le cumperi pe toate odata le ei pe rand vb cu parinti sa te ajute si cauta sa cumperi caretea acvaristica practica de la editura vocea romaniei sau alte carti de specialitate in care iti arata si pozele color ale pestilor amea nu are poze sunt descrieri despre pesti si cum trebuioe sa fie ph in functie de specie si din ce zona a globului sunt pesti neon sunt pesti din amazon si le place apa murdara ca amazonul are ape tulburi si gupyy tot din amazon. bafta

| trafikantu a răspuns:

Ar fi bine daca ai gasi pe aici un specialist, dar de ce nu intrebi la un magazin de animale, unde au si acvarii cu pesti. sigur or sa te indrume pe drumul cel bun. succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Of, of...
SPER ca nu am citit eu bine 9Litri!
Neoni ai pra putini (trebuie sa fie minim 5-10)
Iar pesti ai prea multi in 9 LITRI( inca sper ca am citit eu gresit).
Ai lasat acvariul la ciclat?
De aceea apa e tulbure...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apa nu trebuia sa o fierbi