| Frunzulitza a întrebat:

Canar sau Perus?
Am avut perusi si au murit de batranete. Acuma ma gandesc sa iau ceva nou adica un canar. Pentru cei care aveti, imi puteti spune mai multe despre ei? Cum deosebesc femela de mascul? Canta mult? Il pot invata sa vina pe deget, pe umar si sa fie prietenos asemenea unui perus? Nu stiu ce sa aleg. Va rog ajutati-ma. Pus ca in pet shop sunt canari daur au culorile sterse. De ce? Daca cumpar unul din ala si il hranesc si il ingrijesc, i se vor intari culorile penajului? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

happy Daca ar fi sa aleg, cu siguranta as opta pentru canar, am avut atat canari cat si perusi. Sincer, stateau vecinii sub balconul meu, doar ca sa-l asculte cum canta, e superb! Mi-au oferit bani pentru el dar am refuzat happy doar era rasfatatul meu, cum sa-l vand? La perus e usor sa ii deosebesti masculul de femela dar la canar e mai complicat, nu stiu exact cum dar iti spun un lucru, femela nu canta! Asta e claaar, doar masculul canta si doar daca il tii singur, fara femela. Sunt pasari deosebite, odata ce ai un canar, a doua pasare va fi cu siguranta tot canar happy Daca iti iei, ai grija sa nu stea in curent, sunt tare sensibili, exagerat de sensibili la curent si frig, mai ales ca se spala in fiecare zi, ai grija sa nu ajunga frigul la el ca moare! Al meu a facut si ceva bronsita, ceva raceala, l-am tratat cu inhalatii cu ceai de musetel si cu ampicilina. A racit din cauza ca bunica mea a lasat geamul deschis, era iarna iar el tocmai facuse baie. La prima raceala am avut noroc, s-a vindecat dar bunica a repetat greseala si la a doua raceala a murit, e drept ca era si batran, avea vreo 6 sau 7 ani. In rest, nu e complicat, exact ca si la perusi, mancare proaspata, apa proaspata zilnic, mar, vitamine, cam atat. (mancarea e diferita de cea a perusilor) De cantat canta foarte mult si mult mai frumos decat perusul, perusul nu e pasare cantatoare! Dar nu sunt mari sanse sa il faci sa vina pe deget, e mai greu la canari, dar iti va recunoaste vocea, mai ales daca te ocupi doar tu de el si ii vorbesti, te recunoaste si se bucura cand te vede happy. E adevarat ca penajul e mai sters, nu au cine stie ce culori, daca ii dai vitamine i se mai infrumuseteaza putin, se mai intaresc culorile dar nu exagerat happy doar sunt cantatori, isi atrag partenera prin cantece, in timp ce perusi se folosesc in special de penaj.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masculul adult are culoare narilor(mai sus ce cioc) mov iar masculul pui o are albastru deschis; femela adult are culoarea maro iar daca e pui alba

| sierra a răspuns:

Nu cunosc firea canarilor, dar o cunosc pe a perusilor. Perusii invata repede sa intre in colivie, plus ca sunt extrem de sociabili cu oamenii si cu alte animale. Poti sa te plimbi cu perusul pe umar prin casa si te asulta cand vorbesti cu el.
Canarul nu stiu daca invata sa intre singur in colivie, dar banuiesc ca e inteligent.
Pasarile nu se tin pe post de obiect decorativ, apropo la ce a spus Giovanna. Gndeste-te daca o sa ai timp de pasare pentru ca nu trebuie sa stea singura prea mult timp si are nevoie de multa atentie si grija.

| cata_5247 a răspuns:

Daca cumperi un canar mai tanar maxim in 5 zile se invata sa vina la tine iar daca cumperi un canar mai batran se invata cu tine in doua saptamani