| Sabiina a întrebat:

Cand e perioada de imperechere la catei? Nu vreau site`uri sau explicatii, doar cam in ce luna TOAMNA. Va multumesc. [Funda.]

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Pai nu exista o luna speciala, daca nu a fatat niciodata, din 6 in 6 luni aproximativ apare perioada de calduri (maturitatea sexuala este de la 6-8 luni la femele iar la masculi 6-7 luni), durata caldurilor este de 8-14 zile dupa aparitia menstruatiei (la femele) ( adunci este fertila, atunci vrea sa se imperecheze), iar aparitia caldurilor dupa fatare este de 4 luni in sus.

4 răspunsuri:
| LoveNiki a răspuns:

Pai de la 6-7 luni intra prima data in calduri apoi intra din 6 in 6 luni tongue

| Veterinar a răspuns:

Femela de la 9-10-11 luni intra in calduri.
Preferabil e ca dupa 1 an jumate - 2 ani sa fie montata.
Apoi intra din 6 in 6 luni in calduri

| simina2000 a răspuns:

Perioada depinde de la catel la catel dar in general perioada de imberechere e din 6 in 6 luni.

| hardy1 a răspuns:

Nu e o regula
cand este cateaua in calduri