| мιcυтѕαααα a întrebat:

Cand ii faci baie unei pisici de ce nu este bine sa ii dai apa in urechi? Daca nu ii dai cu apa in urechi cum s-o speli in urechi? Pisica trebuie spalata in urechi, nu?

Răspuns Câştigător
| Dreamy a răspuns:

Ai omis o mica parte: cand ii faci baie in urechi nu poti sa o speli pe ap cu apa. Trebuie sa o speli cu o laveta umeda. In urechi apa nu trebuie sa ajunga sub nicio forma. In mod normal trebuie curatate de catre veterinar dar ca sa faci economie uite cum trebuie sa o speli: http://www.animalutze.com/articole/curatare-urechi-pisica.php.

Bafta!

8 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Nu este bine sa ii intre apa la pisica in urechi.I se pot infunda urechile.
Si eu am o pisica, mama ii curatata urechile cu un fel de spray.Ii dai cu spray din ala iar mizeria din urechi ii cade.Tu poti sa ii iei cu un servetel umed.
Bafta!

| Tsunade99 a răspuns:

NU laughing, nu trebuie sa spalata in urechi. Poate nu mai aude si ii ajunge apa la creier...(e doar o banuiala) eu cand imi spal motanul nu il spal si in urechi.

| DraGfirE a răspuns:

Din cate stiu eu daca ii bagi apa in urechi nu mai aude.

| calitro a răspuns:

Urechiile pisicii sunt foarte sensibile, asa ca pentru ele este o senzatie neplacuta. Incearca sa-i pui cate un ghemotoc de vata in ambele urechi inainte sa ii faci baita.

Iar raspunsul intrebarii tale este nu, sa nu speli pisica pe urechi, si incearca sa eviti si ochii si nasul cand ii faci baie!

| Scherimuvi a răspuns:

Pisica nu trebuie spalata in urechi pentru ca ea are niste auzuri sensibile nu ca ale noastre ei au un auz supra omenesc(asa se zice) si sunt foarte sensibile de asta nu trebuie spalate in urechi dar e bine sa iei un betisor de urechi sa-l uzi si sa dai cu grija pentru ai curata urechile mult succes happy

| Destyny a răspuns:

Posica nu trebuie neaparat spalata deoarece se spala singura

| GthiK a răspuns:

Pisica nu trebuie spalata deoarece se spala singura, atunci cand se linge o face pentru a se spala si pentr a scapa de mirosul de pisica [pentru a nu fi detectata de soricei desigur, este un instinct]
incearca so cureti in urechi cu betisoare, dar nu adancii, mizeria din urechi a pisicilor dealtfel dispare singura in timp.