| Zozolika a întrebat:

Cine imi poate spune cum trebuie ingrijita o pisica. Nu neaparat de rasa o pisica normala ( Europeana ) gen: cand trebuie spalata pe dinti, cand trebuie sa ii schimbi nisipul si ce nisip ar fi indicat mai bun, la ce varsta se intarca, o data la cate saptamani trebuie sa ii faci baie ( cu ce samphon ) etc?

Răspuns Câştigător
| pisicutza2001 a răspuns:

In primul rand: nisipul nu e prea important du-te la un magazin de animale sau veterinar si il poti intreba daca ai preferinte. Cand trebuie spalata pe dinti...mmm cam o data pe luna, dar ai grija, gingia pisicilor este foarte sensibila, orice miscare mai brusca poate provoca o infectie grava. Dar nu neaparat trebuie sa o speli exista creme speciale sau spreyuri, pentru asta du-te mai bine la un veterinar iti va spune el mai multe. Nisipul trebuie schimbat cam o data la trei zile, dar nu foarte mult din el. Doar partile pe care a fost folosit. De facut baie cam o data la 2-3 saptamani, cu sampon anti purici si paduchi. Sunt si balsamuri speciale care ii face o blanita mai matasoasa si mai moale. Cu intarcarea nu stiu exact asa ca mai bine nu iti zic ca sa nu te incurc. Pisicile trebuie sa isi antreneze gherutele. Ar fi indicat sa-i cumperi din Petshoppuri jucari speciale. Pisicile trebuieperiate zilnic cu un pieptene special des. Incearca sa iti dresezi pisica, cand vei fi posomorata te va distra cu joculetele ei.

4 răspunsuri:
| crynys a răspuns:

Ii cumperi nisip special din comert care nu se schimba cand isi face ea nevoile se intareste acel nisip si il arunci cu ajutorul unei linguri iar cu spalatul pe dinti nu am mai auzit asa ceva la o pisica si nici cu baia o pisica se spala singura nu trebuie sa ii faci tu baie ca moare face otita si alte boli

| Zozolika explică (pentru crynys):

... pai am intrat pe mai multe siteuri unde sp de chestiile aste si mi-am spalat pisica si nu a patit nimic!

| crynys a răspuns (pentru Zozolika):

Sora mea are un motan siamez in varsta de 8 ani si pe cine mai cunosc cu pisici nu am auzit sa le spele pe dinti sau sa le faca dus dar daca tu ai o rasa care necesita spalari din astea nu ma pronunt poate asa este.

| Criic a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa o speli pe dinti, poti sa ii cumperi ceva mancare ca sa aiba dinti sanatosi, nisipul il schimbi cand vezi ca e plin cam de 3 ori pe zi si eu ii cumpar pisicii mele nisip Mitzurabig grin depinde acum tu ce fel de nisip vrei, si baie ii poti face o data la o luna sau o data la doua luni si poti folosi sampon de la Purinawinking