| emanuel778 a întrebat:

Care credeti ca este mai eficient si mai simplu de invatat wing tsun sau jeet kune do?

2 răspunsuri:
| ponturi a răspuns:

Nici unul nu este simplu, ambele sunt complexe; i trebuie alocat timp pentru antrenament.
Wing Tsun este un stil eficient in lupta de aproape(lift, microbuz, club), s-ar putea dovedi ineficient in lupta de strada, cu mai mulţi agresori, sau cu agresori experimentaţi. trebuie muncit mult, lucru la robot (wodden dumy -păpuşă de lemn), cu partener şi cu un instructor avansat. Se poate începe studiul wing tsun ca apoi să te apuci de jeet kune do, acest stil poate fi integrat apoi în orice stil de luptă.
Jeet Kune Do (JKD) nu este un stil este un concept de luptă ce îmbină mai multe stiluri diferite ceea ce duce lupta la un nivel complet (lupta in mai multe distante, lupta la nivel diferit (sus, jos, sol) ), este precursorul MMA-ului (artelor marţiale mixte), studiat cum trebuie se dovedeşte eficient în orice luptă chiar şi cu agresori experimentaţi, sportivi, sau agresori multipli, în orice mediu.
Pentru a studia jeet kune do eficient este studiul altor arte marţiale sau sporturi de contact inainte de a face jkd dar cu un instructor dedicat poţi studia jeet kune do fără probleme fărăr brackground în alte stiluri.
Pe scurt jkd este o îmbinare între tehnici kunfu, box chinezesc (full contact), grappling (luptă la sol), tehnici chi na (tehnici articulare), wing chun, scrimă, mult trapping...
Pentru cei interesaţi mesaj privat şi vă las ceva referinţe şi sugestii de grupuri şi pagini Facebook din acest domeniu.

| 123surprise a răspuns:

Deci cred ca jeet kune do ar fi alegerea mai buna sincer si mi se pare si mai multa tehnica calculata este mai eficienta si gandita este chiar alegerea mai buna, parerea mea.