| anonim_4396 a întrebat:

Care pisici sunt mai afectuoase in general, masculii sau femelele? Daca le castrezi, mai conteaza diferenta?

9 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

In mod norml nu conteaza sexul pisici, ori ce pisica femela sau mascul e afectuasa, e bine insa sa te stie de cand ei sunt pui, asa ei sunt si mai afectosi cand cresc iti spun din propria experienta si conteaza dacao/il castrezi, asa nu va pute-a face pui.Ai grija de el/eahappy

| maryana5 a răspuns:

Ma refer la modul general:
mai degraba masculii... femelele daca nu sunt castrate incep sa miorlaie prin casa... sa se agate de perdele, de mobile, sa zgarie si se mai uita si urat la tine worried etc.
desigur si masculii pot face la fel de rau...
chiar daca nu ii castrezi felinele tot sunt dragalase love strucklove strucklove struck
daca le castrezi mult mai bine big grin
xoxoo, mary peace sign

| Milk Swan a răspuns:

Banuiesc ca femelele... Daca le castrezi, nu prea stiu, ca nu am pisica, parca sunt mai multe tipuri de castrari, sa nu mai faca pui...adica numai pe asta o stiu... Cauta si tu pe site-uri-le astea:

* http://www.zooland.ro
* http://www.latifa.ro
* http://www.wikipedia.org/

Sper sa-ti fie de folos!

| adyth a răspuns:

Masculii is prea puturosi (numa d'astia am avut si am happy )
dar ambele sunt afectuoase

| ZapaciLaa a răspuns:

Masculii

| diavolitza a răspuns:

Poi nu conteaza daca sunt crescuti de mici in puf sa vezi cat sunt de afectuosi pentru ca atunci capata o anumta incredere in tine. Eu am un pisoi Tomi si e cea mai dragalasa pisica pe care am avut-o chiar daca e adult. Chestia asta nu conteaza, un animalut de companie face mai mult decat o comoara daca nu e el insusi comoara :X :*

| Laura08 a răspuns:

Depinde de rasa si de la exemplar la exemplar. Eu am un motan, este prima mea pisica si nu stiu ce sa zic. Se spune ca masculii/motanii ar fi mai afectuosi si ca tot ei ar fi mai atasati de stapan, mai prietenosi si mai lenesi. Alta ipoteza ar spune ca femelele/pisicile ar deveni mai prietenoase dupa sterilizare. Si inca un avantaji pe care se poate zice ca il au motanii: operatia de castrare/sterilizare e mai simpla la ei. Oricum, este f bine ca o sa o/il castrezi/sterilizeziwinking.

| Laura08 a răspuns:

Depinde de rasa si de la exemplar la exemplar. Eu am un motan, este prima mea pisica si nu stiu ce sa zic. Se spune ca masculii/motanii ar fi mai afectuosi si ca tot ei ar fi mai atasati de stapan, mai prietenosi si mai lenesi. Alta ipoteza ar spune ca femelele/pisicile ar deveni mai prietenoase dupa sterilizare. Si inca un avantaji pe care se poate zice ca il au motanii: operatia de castrare/sterilizare e mai simpla la ei. Oricum, este foarte bine ca o sa o/il castrezi/sterilizeziwinking.

| dituandreea a răspuns:

Eu am un mascul si am avut femela. Cu certitudine pot spune ca masculii sunt mai afectuosi deoarece ei sunt si mai lenesi. Pisicutele sunt mai jucause si nu au mai mereu chef de joaca. La cea de`a doua intrebare nu stiu ce sa-ti raspund...