| Tommya a întrebat:

Cat dureaza unui catel nou nascut sa se maturizeze?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

De obicei, la rasele de caini de talie medie-mare se maturizeaza mai greu in jur de 1-2 ani, chiar si mai mult le trebuie pana sa devina maturi.
La cei de talie mica varsta maturizarii e pana intr-un an, intr-un an jumate maxim.
Femelele sunt cele care se maturizeaza mai repede indiferent de talie in schimb masculii ca si barbatii, mai greu.

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

1 - 2 ani.

| karsivan a răspuns:

Masculul la 2 ani poti spune ca este matur din toate punctele de vedere (caini de talie mijocile si mare) femela la 1. 7ani. La ce mici ceva mai devreme.

| MeyBro a răspuns:

Un caine la varsta lui de 1 an va fi ca un om de 15. Deci... In jur de 1 an si ceva...

| DenyDenysuk a răspuns:

Maturizarea poate fi de doar 8 luni depinde daca e femela sau mascul

| sara2013star a răspuns:

Un an la noi e cat 20 la ei