| maraioana1 a întrebat:

Cat mananca o broasca testoasa pe zi?

Răspuns Câştigător
| dora321 a răspuns:

Ea ar manca toata ziua daca i-ai oferi, dar trebuie sa-i dai de cel mult doua ori pe zi, cat sa manance in 5 minute. Ele sunt omnivore, mancand atat vegetale cat si carne(a mea e mai mult carnivora, nu mananca niciun fel de legume sau salata). Mancarea se gaseste in comert, nu e deloc scumpa si o sa te tina o perioada. Incearca sa cumperi cat mai putina odata, pentru a nu-si pierde calitatea.

3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Daca te referi la o broasca testoasa de Florida, cantitatea de mancare este in functie de varsta.

Daca broscuta este mica trebuie sa ii dai de 2 ori de mancare pe zi. Poti si si o data pe zi. Cantitatea este de cat poti prinde tu cu degetele (primele 3 degete).

Daca are peste 1 an ii poti da mancare o data pe zi sau la 2 zile. Nu este nici o problema. Fiind mai mare ii poti da pesti cam 5 pesti cumparati din pet shop sau 5 bucati de inima de vita sau carne de vita.

Eu la ale mele le dau si fulgi de porumb cam cat iau in pumn.

Pa, pa.

| magazinulDepeBlog a răspuns:

Broastele testoase sunt de mai multe feluri, uite aici detalii despre dieta lor si cantitatea de mancare in functie de specie:
http://www.testoase.go.ro/files/hrana.htm

| patriciatimeea a răspuns:

1 lingurita de viermi/ zi