| Clf_Abby_1993 a întrebat:

Cat timp dureaza gestatia la caini?

7 răspunsuri:
| JammyBrooks a răspuns:

3 luni

| αntoniα a răspuns:

Gestatia la caini variaza intre 56-67 de zile. Daca pana atunci nu naste puii du-o de urgenta la doctorul veterinar caci ii este in pericol viata(si ai ei si a puisorilor).
Sper ca te'am ajutatbig grin
Paaa!
^.^

| MrAngelus a răspuns:

Perioada de gestatie la caini dureaza aproximativ 62 de zile. Puii cresc foarte putin in timpul primelor 4-5 saptamani de gestatie. In timpul ultimelor 3-4 saptamani de gestatie, cateii incep sa creasca cu rapiditate. In timpul ultimelor 3-4 saptamani de gestatie, catelusa va trebui hranita progresiv cu din ce in ce mai multa mancare pana cand ea va consuma cu aproximativ 25-30% mai multa hrana la momentul in care va fata.

Sursa: http://www.animale.ro/articole/alimentatia-catelei-gestante

| RoxxuInna a răspuns:

In medie, gestatia la caini dureaza 63 de zile, adica fix 9 saptamani. Am zis, e o medie. Variatiile normale sunt de +/- 5 zile. Foarte mare atentie! Daca au trecut 63 de zile si inca 5 zile iar cateaua nu a fatat, repede la doctor! Viata ei poate fi in pericol, deoarece asta inseamna in general ca s-a intamplat ceva rau cu puii sau cu ea si nu ii mai poate expulza.
Funda?
Sursa: http://cainele-meu.blogspot.com/2008/04/dupa-cat-timp-se-nasc-cateii.html

| Hikari a răspuns:

Buna.
Digestia la caini dureaza cam 4-5 ore.

| bibiiiy a răspuns:

Cam 9 saptamani

| ღtuweetyღ a răspuns:

Cauta si tu pe wikipedia...si vei gasi acolo toate datele despre cainiwinking