| TheCrewStyle a întrebat:

Caut niste materiale utile ( de citit sau de vizualizat - video) de educatie/dresaj canin. Ma intereseaza in mod principal sa dezvat cainele sa mai faca in casa, sa il pot plimba linistit cu lesa, sa raspunda la anumite comenzi (sezi, vino, culcat) s.a.

dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Taigra a răspuns:

1.Dezvatarea cainelui sa mai faca in casa

Pentru ati dezvata cainele sa mai faca in casa, trebuie sa-l prinzi cand isi face nevoile si sa-l duci la locul unde a facut.Arata-i ce a facut si ii spui:"Ce ai facut? N-ai voie!"si ii dai usor cu palma peste fund, ca sa inteleaga ca nu e bine cea ce a facut. Dupa aceea il duci afara si ii arati ca aici trebuie sa faca.

OBSERVATIE: Daca il duci (dupa 2 ore dupa ce a facut) unde si-a facut nevoile si ii aplici palma, el n-o sa inteleaga de cel bati si n-o sa se dezvete.Trebuie sa-l certi si sa-i aplici palma cand l-ai prins ca face.

2.Ascultarea comenzilor

Pentru comanda "sezi":

Cainele tau trebuie sa stea in picioare.II duci mana ta peste capul lui si o invarti si rostesti "Sezi!". Dupa ce executa sau face un fel de schita a comenzii, dai o gustare si ii spui "Bravo!" si mangaie-l.Repeta cam de 2-3 ori pe zi si o sa te asculte.

Pentru comanda "vino":

De dai ceva mai departe de caine.II rostesti numele si bati de palme si spui
"vino"! EX: X, cutu cutu, cutu,"vino!". Dupa aceea ii dai o gustare si-l feliciti si-l mangai.Repeta de 4-5 ori pe zi.

Sper ca te-am ajutat! Funda?

1 răspuns:
| EvangelineLovin a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=kJVcjfnaShI
si poti sa mai cauti de la cezar asta. sau sa te uiti pe national tv ca da emisiunea acolo.