| Darya_2548 a întrebat:

Ce materiale din care se pot face o rochie sunt reciclabile? Imi trebuie pentru un concurs.

Răspuns Câştigător
| perenasop a răspuns:

Buna!
Si eu am avut o activitate similara cu a ta. O colega de-a mea si-a facut o fustita. Pe un elastic in jurul taliei si-a pus o bucata de perdea crem pana la genunchi. A confectionat floricele de diferite culori din hartie creponata du[a care si le-a cusut pe fustita.
Si-a mai facut si un corset daca bine tin minte thinking tot dintr-o bucata de pardea. zona sanilor si-a imprejmuit-o cu o hartie creponata in forma de sutien. Pe ea nu si-a lipit nici un fel de accesoriu pentru ca ar fi aratat prea incarcat.
Si ultimul pas. a luat o agrafa si pe ea a lipit niste ate pe care si-a cusut floricele mici de culoare rosie. Pe agrafa si-a lipit o floricica mare tot din hartie creponata de culoare rosie.

Succes la concurs!
Sa iei locu` 1.
Te saluta Shiвaa big grin.

7 răspunsuri:
| costin1306 a răspuns:

1.Carton,hartie:

Tipuri de hartie ce pot fii reciclate:
-carton duplex,ondulat
-maculatura
-arhiva
-hartie mixta,ziare, reviste, carti etc
Colectarea lor se face vrac sau balotat.

2. Deseuri PET:
Reciclarea sticlelor din material plastic tip PET a devenit o aplicatie din ce in ce mai importanta avand in vedere ca recipientele tip PET sunt introduse in tot mai multe tari., aplicatia produsului fiind foarte larga. In cadrul procesului de reciclare este important ca sticlele sa ramana intregi si sa poata fi separate (pe doua categorii, PET COLORAT si PET INCOLOR).

3. Polietilena de mare (inalta) densitate HDPE:
Acest material se foloseste in special la inbutelierea de cosmetice, sampon, detergent lichid pentru vesela si lenjerie, inalbitor, recipiente iaurt si margarina, cutii cereale, carne, navete, pungi, saci si sacose.

4. Deseuri PVC - Policlorura de vinil

5. Deseuri LDPE - Polietilena de mica (joasa) densitate
- Pungi alimentare, pungi pentru lazi/cutii haine.

6. Deseuri PP –POLOPROPILENA

7. Deseuri PS - Polistiren

8. Materiale feroase : fier, tabla, otel. fonta

| DiamondEyes a răspuns:

Hartie,saci menajeri, lavete, staniol
Iar accesorii din capace de la sticle de plastic big grin

| marianje a răspuns:

Pai,nu chiar reciclabele dar trebuie sa ai multa grija...iei multe capace si iti faci un tricou iar intre capce pui staniol pe cap poti sa-ti faci o coroana ceva nu stiu exact da ma rog tricoul il iei tu de undeva unu vechi si pui capacele pe el.Pantalonii tii faci din staniol... Sper sa te ajute

| aysha11 a răspuns:

Hartie,Cd`uri,saci menajeri(am vazut la o fata din liceu o rochita tot pentru un concurs), sacose(poti sa faci din ele niste franjuri), hartie creponata

| faSDFASD a răspuns:

Pai.Sticel,hartie si materiale textile.

| kardon a răspuns:

Poti fc o rochie superba din pachete, din polietilena, care se modeleaza perfect pe corp.

| Darya_2548 explică:

Mersi Mult pentru tte raspunsurilehappy Chiar imi sunt de folos :*