| Mike66Danger a întrebat:

Cine are un catel de rasa SHITU? Cum este? Care sunt regulile sale de hranire si ingrijire?

Răspuns Câştigător
| MariuZ a răspuns:

Shih Tzu! nu SHITU!

Citeste aici informatiile de care ai nevoie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Shih_Tzu

Mie mi se par cam complicat de ingrijit. Desigur, poate ai foarte mult timp la dispozitie...

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cauta pe google ca sunt mai multe informatii. Uite una din ele:
http://www.caini-pisici.ro/rasa-caini/Shih-Tzu_046.html

| Adella05 a răspuns:

Inaltimea la nivelul greabanului este de aproximativ 25 cm (9, 5 inchi), iar greutatea este de 5­6 kg (11-13, 5 livre).

Blana

Blana cu par lung este acceptata in orice culoare, incluzand bej, negro si roscat, adesea cu alb.

Ingrijirea necesara

Cainii din aceasta rasa au nevoie de periaj mai des. Periati-i blana in fiecare zi pentru a evita incurcarea. O clema de par este absolut necesara pentru a nu-i intra parul in ochi.Deoarece ochii sunt foarte sensibili la aceasta rasa de caine, trebuie sa va asigurati ca ii mentineti curati. Utilizatl picaturi pentru ochi special preparate in acest scop.Curatati-i, de asemenea si urechile cu regularitate. Daca nu aveti timp sa-i mentineti blana in bune conditii, trebuie sa duceti cainele la fiecare doua luni pentru a fi tuns, lucru care ii va usura viata.

Caracter

Cainii din aceasta rasa sunt inteligenti, iubitori, afectuosi, veseli si sociabili; de asemenea, au un caracter independent si nu se imprietenesc cu toata lumea. Shih Tzu rareori latra, asadar cu catel tacut.

Dresaj

Daca abordati acest caine oarecum incapatanat cu multa rabdare si ramaneti consecvent tot timpul, este foarte posibil sa obtineti un nivel rezonabil de dresaj.

Comportament Social

Cainii din aceasta rasa se inteleg bine cu celelalte animale din gospodarie, ca si cu copiii. Indiferent de compania pe care o au, ei se comporta mereu cu demnitate.

Exercitii

Shih Tzu se multumeste cu plimbari de scurta durata.

Remarci Speciale

Adevarata frumusete a acestei rase este apreciata atunci cand blana sa este perfect periata

| Andromedda a răspuns:

Si eu am shih tzu...nu sunt foarte greu de crescut, nu le cade parul, dar le creste in continuu asa ca trebuie sa ii tunzi. Daca nu ii tunzi la ochi li se infecteaza. Alimentatie...sunt putin sensibili la mancare si nu au voie: lapte de vaca(numai de la supermarket din ala degresat)cartofi, fasole, paine si condimente. Al meu mananca orice daca ii dai.hee heeBaie ii poti face o data la o luna sau la 3 saptamana. si trebuie sa il cureti in urechi
cu un betisor, sa il mai stergi pe la ochi, si sa ii tai ghearele. La inceput este mai greu ca face pipi si caca peste tot dar ca sa il inveti ii pui un ziar colorat in locul in care isi face de obicei treburile si il muti treptat in locul in care vrei tu sa le faca. Este foarte jucaus, vine cu jucaria in gura la tine ca sa i-o arunci, te fugareste, o fugaresti...happy
(gasesti i Ungaria mai ieftini 300 lei daca vrei sa iti cumperi...in Romania preturile sunt in jur de 1500 lei)
happy

| UnxsurPlusxDexEnergiexFereste`tex a răspuns:

Heyyyyyy. nu este complicat absolut delocstraight face... am o catzelusa shih-tzu de 5 lunistraight face este normal ca la orice catel vaccinuri deparazitari. mancare...normal ar fi sa nu`i dai gatita pentru ca poate avea dureri de burta sau mancarimi. trebuie sal scoti afara. catzelusa mea deja nu mai imi prea face in casa. foarte rarstraight face. si in special sa te joci mult cu eilaughing sunt asa dragalasi si pufosi daca nu-i bagi in seama ori se supara ori vin ei si se baga singuri in seama cu tinelaughingchiar nu dau bataie de cap, probabil in primele 2 luni o sa-ti fie greu pentru ca o sa-ti faca in casa dar dupa n-o sa mai ai problemethinking

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Nu am, dar am un bichon maltez
uite aici: www.caini.org/, apoi te duci la rase de caini, apoi la S, apoi la Shitu, vei gasi mod de hranire, temperament etc. a rasei :)
succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o catelusa shih-tzu de aproape 1 an de zile, la inceput am avut cateva probleme cu ea deoarece am cumparat-o racita de la un pet shop si nu am stiut, dar per total e un caine excelent. jucaus, ii place sa manance orice ii dai mai ales gatit dar de preferinta e sa-i dai mancare de catei uscata sau in amestec cu umeda, trebuie periat deoarece eu am avut probleme cu ea cand era mai micutta a facut galme in blana si trebuit sa o tund aproape cheala, dar acum e bine i-a crescut blanita destul de repede. Eu personal sunt foarte multumita de el, e o rasa care nu prea ai ce sa-i reprosezi decat ca, cateodata sunt neascultatori dar toti cateii sunt asa.nu cred ca mai conteaza astahappy daca vrei sa-ti cumperi eu zic sa-ti achizitionezi unul cu incredere o sa-ti placa si o sa-l iubesti foarte tare. Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am