| DoDo a întrebat:

Cine imi da cele mai multe melodii cu michael jackson primeste fundita

Răspuns Câştigător
| kytty a răspuns:

Buna:)

http://www.apropo.ro/......on-4015752
ai aici 100, la acest clip;))

Thriller
Earth song
Bad
Billie Jean
Blood on the dance floor
I can't stop loving you
Remember the time
You are not alone
Black or white
Scream
Heal the world

Albumele "Off the Wall" (1979), "Thriller" (1982), "Bad" (1987), "Dangerous" (1991 ) şi "HIStory" (1995) l-au transformat pe Jacko în figura dominantă în muzica de masă şi primul artist afro-american care a avut mare succes la MTV.

"Thriller" a depăşit toate recordurile. S-a vândut în mai mult de 50 de milioane de exemplare în toată lumea. Albumul a avut un număr record de 6 hituri de top 10 şi a petrecut 37 de săptămâni pe poziţia 1. "Thriller" rămâne cel mai bine vândut album al tuturor timpurilor. Videoclipurile realizate la piesele "Beat It", "Billie Jean" şi "Thriller", produse de legendarul Quincy Jones, şi-au pus amprenta în show-biz-ul internaţional ca o formă de artă distinctă şi un instrument de promovare. Realizarea videoclipului a costat 1 milion de dolari la vremea lui.

Videoclipurile "Black or White" and "Scream" au fost foarte des difuzate de MTV în anii '90. De altfel, pentru melodia "Scream", interpretată alături de sora sa Janet Jacasaon, a fost realizat cel mai scump videoclip al tuturor timpurilor. Realizarea lui a costat nu mai puţin de 7 milioane de dolari.

"Bad", următorul proiect solo al lui Michael, a fost lansat în 1987 şi s-a vândut în peste 25 de milioane de exemplare în toată lumea. Albumul a inclus hiturile "I Just Can't Stop Loving You", "The Way You Make Me Feel", "Bad" şi "Man In The Mirror".

Melodia "You are not alone" a fost al doilea single extras de pe albumul HIStory. A intrat în Guinness BOOK drept primul cântec intrat direct pe locul 1 în topul Billboard Hot 100 chart la debut. A urmat "Earth song", al cărui videoclip a fost filmat în Africa, a impresionat lumea. S-a vândut în peste 1 milion de exemplare.

În 1996, versurile melodiei "They Don't Care About Us"i-au adus lui Michael acuzaţii de antisemitism.
Cu un scenariu de muzică şi clipuri video, Michael Jackson a popularizat o serie de tehnici de dans complicat fizic, cum ar fi robotul şi moonwalk-ul. Potrivit celor mai renumiţi producători muzicali, muzica lui Michael Jackson şi prestaţiile sale artistice au influenţat numeroşi artişti hip-hop, pop şi R&B contemporan.

sper ca cele 100 si ceva de melodii te-au ajutat:)

1 răspuns:
| Ale21345109 a răspuns:

Buna

Billie Jean
Bad
Man in the mirror
Thriller
ABC
Earth song
Heal the World
Don t stop till you get enough
They don t really care about us
Smooth criminal
Dirty Diana
Beat it
Your are not alone
The way you make me feel
Remember the time
Black or white
I can t stop loving you
Somebody s watching me
Blood on the dance floor