| Gabudean_Bogdan_1998 a întrebat:

Cine stie, ce momeala sa folosesc pentru a prinde pesti mari?

2 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai depinde ce pesti vrei, eu nu sunt in domeniu insa am un prieten care e pescar si am mai vazut la el. daca vrei sa prinzi rapitori poti folosi pesti mici (de exemplu pentru bibani, stiuca etc.) iar pentru restul viermi, rame sau mamaliga (rosioara, caras etc.). din cate am vazut eu iti trebuie si un fir mai gros, un carlig mai mare si mai dur si o lanseta mai dura. tovarasul asta al meu foloseste o momeala care arata cau n peste mic si are de el legate niste carlige doar ca alea trebuie sa fie in miscare incontinuu ca sa "arate" ca innoata ca un peste real in apa adica ai aruncat in larg, tragi firul, iar arunci si asa mai departe.

| Hiddensneek a răspuns:

Rame.