| Adela_9686 a întrebat:

Credeti in viata de dupa moarte? eu cred ca dupa ce murim ne "intalnim" cu toti cei dragi, daca mergem in rai, iar daca mergem in iad, vom plati la infinit pentru pacatele noastre. voi ce parere aveti? argumentati

Răspuns Câştigător
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Cred in Dumnezeu, citesc Biblia, dar cred in rai si iad asa cum cred si in Dumnezeu.Cred pentru ca am nevoie sa cred.Insa nu s-a intors nimeni de acolo sa ne spuna daca exista cu adevarat rai sau iad.In privinta asta cu viata dupa moarte stau cam cu indoiala in san, sincer, si stiu ca acum pacatuiesc cand zic asta dar asta cred.Credem in Dumnezeu pentru ca parintii, bunicii, strabunicii nostri au crezut, ducem credinta mai departe, e datoria noastra ca si copiii nostri sa se teama de Cineva si sa se roage Lui, sa traiasca cu speranta ca El ii va ajuta mereu la necaz, asa cum si pe noi ne ajuta.Asta este credinta.Si trebuie sa credem si in viata de dupa moarte. Dar cati dintre noi fac ceva pentru rai? Ca pana si pe batranii care au moartea in fata ii vedem zi de zi cu sticla in mana, cu tigara in gura sau barfind un pic la colt de strada... Dar cine sunt eu ca sa judec! Vom muri si vom vedea...Nu asa e vorba dar la intrebarea ta trebuie raspuns pe masurahappy.

30 răspunsuri:
| 0mida a răspuns:

Chiar daca exista ceva dupa moarte nu vom sti niciodata ce. Nu cred ca deciziile noastre din viata de acum pot afecta desfasurarea unei posibile vieti viitoare, nu exista fantome, ingeri, spirite si demoni - astea sunt doar plasmuirile mintii omenesti. Daca Dumnezeu(creatorul suna mai bine parca) exista, el nu ajuta pe nimeni, doar priveste impartial, oamenii interpreteaza ca Dumnezeu da sau ia, ceea ce nu este adevarat, oamenii dau si tot ei iau datorita/din cauza liberului arbitru, care pana si religiile il confirma. Pentru toti cei credinciosi, care dau pe la biserici/sinagogi/moschei, pupa cruci si icoane cu smerenie, de unde stiti ca sunteti in religia corecta pana nu v-ati documentat cu privire la alte religii? Imi cer scuze ca am divagat de la subiect, ideea de baza este ca nimeni nu va sti vreodata daca exista viata dupa moarte, iar parera majoritatii este irelevanta pentru ca nu exista si probabil nu va exista nicio dovada. Nu mai traim in evul mediu sa credem tot ce auzim(sau citim).