| gainusa a întrebat:

Cum este cel mai bine sa-i faci baie unui caine?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cu rabdare. Fara sa tipi la el, chiar daca se scutura si te umple de apa din cap pana in picioare. Fa-i intr-o cadita pe care sa o tii doar pentru el sau un lighean, daca e de rasa mai mica. Pune apa calaie, nu fierbinte. Foloseste sampon special pentru caini si nu ii pune dusul in cap. Il speli usor, luand apa din lighean si turnand pe el, vorbindu-i si mangaindu-l. Unii caini sunt iubitori de apa, pentru altii e un chin baia.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca veterinarul iti va recomanda cea mai buna metoda, in functie de rasa cainelui.

| cely a răspuns:

Adevarat, ai mai probleme.
Afara langa cusca. Doar nu ai sa-i faci baie in cada unde te speli tu.

| davvid a răspuns:

Cateva sfaturi utille:

1.Nu il spala cu sampon/sapun pentru oameni pentru ca isi pierde mirosul.
2. Exista sampon special pentru spalatul cainelui.
3.Nu ii da cu apa in urechi pentru ca exista riscul sa surzeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dus cu sampon special pentru catei si nu foarte des. trebuie sa il perii zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afara langa cusca. Doar nu ai sa baiesti cainele in caa unde te speli tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu doi catelushi mici si trebuie sa le fac baie dar din pacate habar n-am cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu rabdare sicu atentie, nu ii da in m urechi din experienta proprie spun asta