| BOOBZen a întrebat:

Cum este sa ai un bichon frise, e simplu sau greu? Dar se ingrijeste usor? Lasa par? E greu sa-l educi? Daca e greu, cum il educi?
Vreau un bichon frise, dar vreau sa stiu daca e prea de fite.

5 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Bichonul Frise nu este chiar asa usor de intretinut adica este complicata ca cu orice catel nu poti spune ca ingrijirea unui catel este asa de usoara.Nu lasa par asta depinde de tine daca va fi pieptanat de vreo 2-3 ori pe zi nu va lasa niciodata par parul care cade va ramane in pieptan.Si nu este greu sa-l educi,adica te comporti ca cu un orice de catel pentru ca toti caini sunt inteligenti, nu poti spune ca doar o rasa de catel e destept toti sunt si daca vrei sa-ti iei un bichon frise ar trebui sa stii cate ceva despre acesta rasa de aceea te-as sfatui sa cauti pe net despre rasa bichon frise si vei vedea ce manaca, cum se ingrijeste!

| SaveAnimals a răspuns:

Este simplu,am avut un bichon frise,la periaj e mai greu,trebuie facuta toaleta in fiecare seara,se ingrijeste destul de greu,lasa par si multisor cand vine faza de naparlire,nu este foarte complicat,trebuie doar sa fii o persoana blanda si autoritara inacelasi timp,un animal nu poate fii niciodata prea de fite! Eu una iti recomand sa iti ei un shih-tzu,e o minunatie de catel,rasa shih-tzu este o rasa foarte inteligenta de caini si ii poti dresa foarte usor si inteleg foarte repede unde gresesc si unde fac bine(ii puteti da si recompensa),se ingrijeste usor, cand naparleste lasa foarte putin par, succes!

| BrendaSuperba a răspuns:

Buna...eu am 2 bichoni frise unul de 5 ani, si fiul lui de 2 ani. Dupa parerea mea sunt ok, foarte usor de ingrijit, nu lasa par mai deloc, nu sunt foarte pretentiosi, etc. In legatura cu faptul daca sunt sau nu,, de fite,, acum depinde si cum il cresti. Daca il cocolosesti si nu-l dai jos din brate nici o data o sa refuze sa mai mearga( laughing serios am patit asta). Pot fii si caini normali adica nu de fite, dar bichonul tot bichon ramane...nu poti sa-l pui intr-un cotet sa-l legi sa-i dai un os si sa te astepti sa multe pe cine intra in curte laughing. pentru mai multe detalii adauga-ma la prieteni. funda?

| Kristina_8224 a răspuns:

O prietena de-a mea are aceasta rasa de caine si este un caine foarte cuminte, nu musca si asculta, sunt foarte jucausi si apropiati de stapan.De lasat par lasa ca orice caine, dar nu in exces ca si cainii de dimensiuni mari.Nu are de ce sa fie de "fite" pentru ca nu il accesorizezi cu bijuterii swarovski.

| Ioana_Alexandra_1978 a răspuns:

E o rasa minunata si nu lasa mult par.