| UnicornsAreLove a întrebat:

Cum imblanzezc un papagal nimfa?

Răspuns Câştigător
| nicusor19 a răspuns:

Buna Andreea124happy
Inainte sa incep, as vrea sa spun ca am si eu o nimfahappyCan am luat-o de la magazin era foarte salbatica, dar acum nu se mai dezlipeste de minehappy
Pentru inceput incearca sa il ti in colivie cat mai putin, lasa-l mai mult prin casa sa se obisnuiasca cu locurile si sa mai poata zburahappy
In colivie, pune-i o oglinda si o hinta, sa isi gaseasca ocupatie.
Dupa ce ai facut aceste doua lucruri incearca sa ii pui cate unpic de mancare prin locurile din casa in care sta mai mult(astfel se obisnuiaste sa manance si in alt mediu, decat in colivie)happy
Vorbeste foarte mult cu ea, arata-i ca ii esti prieten, nu dusmanhappy
Dupa ce ai facut aceste lucruri, poti sa incepi sa ii dai mancare din mana si sa intinzi usor mana catre el(din curiozitatea de a explora, ti se va sui pe cap pe umar in palma)
Incearca de asemenea sa ii pui muzica, lor le place tare mult muzicahappy
Cam asta ar fi, sper ca ti-am fost de ajutor. Mult succeshappy

4 răspunsuri:
| UnicornsAreLove explică:

Deci sa va spun el sta cam toata ziua afara din colivie sta doar cat sunt plecata la scoala in rest cateodata sta si noaptea i-am pus special mancare pe cusca de acolo mananca oglinda i-am pus da am scos-o ca s-a certat singur in fiecare zi vorbesc cu el chiar vine si tata si mama si mai vorbesc daca incerc sa dau de mancare din mana face urat si nu imi ia mancarea se sperie de ea si de mana mea si fuge si azi s-a intamplat ceva destul de amuzant am pus apa si mia tras ala cu apa din mana ca sa bea apa saracutul poate ii era sete dar el are mereu apa la indemana

| Alexandra. a răspuns:

Incepi prin a-i vorbi frumos si zilnic, incerci sa ii dai mancare din mana, de pus mana pe el nu este indicat pentru inceput.Inainte incearca sa ii castigi incredere.Am si eu 4 perusi.
Sa iti traiasca papagalul!

| Andrei_2426 a răspuns:

Am avut si eu o nimfa
cand am luat-o era deja obisnuita cu oameni dar fostul stapan mi-a zis cum a imblanzito si a dresato.
pentru inceput trebuie sa iti petreci mult timp cu ea pentru a observa ca ii esti prieten(stai cu ea, vorbesti cu ea, cu ocazia asta invata sa mai si vorbesca), trebuie sa ii dai drumu din cusca destul de des ca sa se obisnuiasca cu casa, cam atat despre imblanzit.
sper sa te ajute happy

| ionutz_7853 a răspuns:

Ii dai in cap