| pyty12 a întrebat:

Cum ingrijesc pestii betta?

6 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Pestisorii nu sunt foarte greu de ingrijit.

Trebuie sa ai niste conditii optime pentru ei, dar acestea nu sunt foarte costisitoare si pot fi facute si de tine.

Trebuie sa ai incalzitor ca apa sa aiba o temperatura constanta.

Sa cureti acvariul si apa sa fie tratata.
Mancarea o cumperi de la pet shop. Ii spui ca vrei mancare pentru pestisorii betta si sigur cel de acolo iti va da ce ai nevoie.

Daca vrei sa ii inmultesti, totusi va trebui sa cumperi si o maternitate din pet shop. Acolo si si cateva instructiuni.

Pentru mai multe detalii poti citi link-ul pe care l-am lasat celuilalt membru care nu a specificat sursa informatiilor copiate.

Pa.

| IulioNagato a răspuns:

Buna am si eu acesti pesti, mi-au placut cand i-am luat si imi plac si acum, sper ca ai mai multi de 2-3.

Uite ce trebuie sa faci:
Acesti pesti sunt omnivori. Hrana acestora este bine sa fie cat mai variata. Il poti hrani cu larve de tantari sau libelule, tubi sau fulgi special creati pentru ei. Pentru prevenirea blocajelor intestinale este recomandat sa-i dai si hrana vegetala ca: frunze de spanac sau de salata oparite si fulgi cu spirulina.
Este recomandat ca acesta sa fie tinut cu pesti de aceeasi marime si cu inotatoarele micute, deoarece au tendinta de a „manca" inotatoarele mari ale altor pesti. De asemenea, nu este bine sa fie tinuti alaturi de pestii agresivi acestia pot ataca inotatoarele pestelui. Nu tine mai mult de un mascul in acvariu, deoarece acestia se vor bate.
Daca vrei sa-ti populezi acvariu cu mai multi Betta, este recomandat sa separi masculul si femela aleasa pentru reproducere si sa-i tii intr-un acvariu cu apa cat mai curata. Inainte cu circa o saptamana si in timpul procreerii hraneste pestii mai mult cu hrana vie (larve).
Temperatura adecvata pentru reproducere este de 28-30oC, iar nivelul apei este indicat sa fie cuprinsa intre 5-15 cm. Fundul acvariului nu trebuie sa aiba pietris, in schimb este recomandat sa-i o planta de suprafata. Masculul va incepe in aproximativ patru zile sa constuiasca un cuib de spuma. Dupa construirea cuibului, acesta va curta femela si o va „imbratisa", moment in care ea va elibera icre. Acestea sunt luate de mascul si duse in cuibul de spuma.
Eclozarea icrelor are loc in doar cateva ore(intre 24 si 36). Puietul se va hrani cu infuzori parameci sau cu microviermi. Masculul va ramane in acvariu cu puii pana ce acestia vor invata sa inoate singuri, apoi va fi mutat din acvariu.
Ai grija ca in timp ce cresc pestii, sa-i muti pe cei care cresc mai repede in alt avcariu, deoarece acestia ii pot manca pe cei mai mici.

FUNDA?

| sonya a răspuns (pentru IulioNagato):

Pe viitor te rog sa specific si sursa informatiilor pentru a respecta regulamentul.

http://animale.acasa.ro/......-8297.html

| pyty12 explică:

In sfarsit mi-au depus icrele dar au trecut 48 de ore si nu au mai iesit conteaza foarte mult temperatura?