| SexyBunny a întrebat:

Cum ingrijesti un caine de rasa Bulldog Englez? Toate informatiile va rog!
Multumesc! big grin Dau Funda la cel mai bun raspuns! :*

Răspuns Câştigător
| Nommm a răspuns:

Buna, aceasta rasa este deseori inteleasa gresit. Cainii Bulldog au un aspect care intimideaza si care poate indeparta potentialii cumparatori, insa adevarul e ca sunt animale docile si potrivite familiilor care au copii!

Bulldogii sunt insa caini extrem de blanzi si de veseli, fiind de asemenea eficienti ca si caini de paza. Acesti caini sunt recunoscuti pentru rabdarea fata lor de copii, fiind foarte potriviti ca si caini de familie.

Sunt loiali, afectuosi si inteligenti. Cainii din rasa Bulldog nu trebuie ingrijiti foarte mult, insa au anumite nevoi ce trebuie respectate de proprietari.Cainele Bulldog naparleste des, in special in timpul schimbarilor de sezon. Pentru a mentine in stare buna blana neteda si stralucitoare a cainelui, periaza-l de cel putin 3 ori pe saptamana si mai des atunci cand naparleste. Majoritatea bulldogilor se bucura atunci cand sunt periati. Daca animalului tau nu ii place, recompenseaza-l cu putina mancare si ofera-i multa afectiune dupa, pentru a-l incuraja sa coopereze. Nu il spala prea mult pentru ca pielea si blana pot deveni prea uscate.Spala-l doar atunci cand incepe sa miroasa, folosind un sampon special pe care le poti gasi la veterinarul tau sau in magazinele care vand produse pentru animale. Curata si ai grija de ridurile cainelui. Daca simti un miros ciudat venind de la riduri, s-ar putea ca bulldogul tau sa aiba o mica infectie. Aceste infectii pot afecta toti cainii care au riduri pe fata. Du-l imediat la veterinar pentru un control. Daca sunt lasate netratate, aceste infectii pot fi extrem de periculoase pentru sanatatea patrupedului.

Majoritatea cainilor Bulldog nu au nevoie de prea mare ingrijire a urechilor, datorita formei acestora. Daca observi prezenta unor acumulari de mizerie in urechi, sterge-le cu o carpa de bumbac. In cazul in care observi acumulari de o culoare neagra, insotite de un miros neplacut, du-te la veterinar. Probabli ca animalul sufera de acarioza sau de o acumulare mica de drojdie in canalul urechii. Aceste afectiuni sunt de rutina si pot fi tratate pe baza unei prescriptii medicale.

Ai grija sa tai unghiile cainelui pentru a preveni aparitia problemelor in zona labutelor si pune-i periodic o cantitate mica de vitamina E pe nas, pentru ca acesta sa nu se usuce. In general, Bulldogul este o rasa usor de intretinut. Daca nu te ingrijesti de nevoile zilnice ale cainelui tau, acesta poate avea probleme serioase de sanatate mai tarziu. Daca animalul tau este bine intretinut, va trai mai mult si nu vei avea probleme cu el. Bulldogii sunt niste caini incredibili, care merita sa fie ingrijiti. Ai grija la rutina zilnica si ii vei asigura astfel cainelui tau conditiile optime pentru a fi sanatos si in forma! Si eu am un Bulldog si il cheama Lord :X... Funda?

4 răspunsuri:
| Ramo137 a răspuns:

Scrie pe google si iti da sute de raspunsuri.

Răspuns utilizator avertizat
| SexyBunny explică:

@EmOkiDDa: Ce Noroc ai. Eu imi doresc un Bulldog. dar. :-s. Oricum Merci pentru sfaturi! :*