| AnDrEy_8110 a întrebat:

Cum pot sa dresez un caine sa aduca batul? Dau funda!
A si cand pot fi intarcati puii de caine? Tot funda!

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Ca sa inveti un caine sa faca anumite trucuri, gesturi etc va dura o perioada de timp, sa zicem: o saptamana (daca exersezi cu el in fiecare zi cate o ora-doua)
Un caine va fi mai activ si mai fericit daca il dresezi in aer liber. L-ai putea duce in parc sau undeva mai retras unde nu intra in contact cu multi caini si oameni deoarece ii va distrage atentia.
Cand te duci cu el asigurate ca ai la tine o punguta cu: biscuiti, carne fiarta, hrana uscata pentru caini etc.
Ii arunci batul apoi cand o prinde in gura te pui pup si il strigi aratandui ca ai ceva in mana (recompensa).
El va veni cu batul in fuga. Tu ii vei lua batul si ii vei da recompensa.Si vei face tot asa pana iti va da batul singur, dupa un anumit timp nu-i vei mai da recompensa.
Iar puii de caine sunt intarcati de la 5 saptamani.
Succes si o seara placuta! happy

1 răspuns:
| roxyasd22 a răspuns:

Pai trebuie destul de multa rabdare.Trebuie sa ii areti cum se face (dar nu la propriu) si dupa aceea daca face el singr acest lucru defiecare data il recompensezi