| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot verifica la hamsterii pitici roborovski daca sunt fete sau baieti? astept raspunsuri! multumesc!

3 răspunsuri:
| rolfenstein a răspuns:

Stabilirea sexului unui hamster consta in vizualizarea distantei anogenitale. Astfel la mascul distanta dintre anus si organul genital este de cca 7-10 mm in timp ce la femela este aproape inexistenta. Deasemenea la mascul se pot vedea destul de clar testiculele si glanda de miros situata deasupra organelor genitale.

Metoda clasica de determinat sexele la hamsteri consta in apucarea hamsterului in palma mainii stangi cu burta in sus si cu degetul mare deasupra gatului pentru a nu se putea rasuci. Cu ajutorul degetelor mare si aratator ale mainii drepte apasam usor hamsterul in lateralul zonei anogenitale pentru a-i putea vizualiza organele genitale. Toata aceasta operatiune se va face cu blandete fara a speria animalul. Pozitia in care trebuie sa-i tinem pentru a le vizualiza organele genitale este de multe ori incomoda pentru ei si fiind mai mici si mai rapizi decat restul speciilor de hamster se pot rasuci rapid in mana. In acest caz putem folosi alte doua metode de vizualizare a organelor genitale.

Cea de-a doua metoda de stabilire a sexelor consta in apucarea hamsterului cu ajutorul a 2 degete de pielea de pe ceafa. Hamsterul trebuie tinut suficient de ferm dar nu strans. Apucat astfel hamsterul va sta nemiscat facand pe mortul. Va trebui sa avem grija sa nu il apucam de urechi si sa nu il tinem in aceasta potitie prea mult timp. Aceasta metoda nu ar trebui sa cauzeze durere hamsterului daca este aplicata corect.

Ce-a de-a treia metoda consta in asezarea hamsterului intr-un vas cu fund transparent privit de jos. Aceasta metoda nu este foarte sigura deoarece hamsterii masculi pot avea organele genitale si testiculele retractate fiind greu de deosebit de femele.

Dupa varsta de 3 saptamani putem separa hamsterii pe sexe in caz contrar femelele vor ramane gestante la varsta de aproximativ 5 saptamani. sper ca ti.am fost de ajutor.big grin

| Elizeee a răspuns:

As vra sa pot sa iti explic, dar mai bine uita-te aici:http://www.e-pets.ro/subiecte-forum/determinarea-sexului/pagina-1

| viktor_8552 a răspuns:

Te uiti intre picioare