| KINGPDA a întrebat:

Cum poti obtine un certificat pedigree daca catelul nu il are desi este din parinti campioni dar vanzatorul a plecat din tara?

3 răspunsuri:
| Alecriss a răspuns:

Te duci in Ploiesti si il inscri la asociatia crinologica.

| adishorMS a răspuns:

De la asociatia chinologica de unde figureaza parintii

| cainirasapura a răspuns:

Nu POTI! Singurul care putea era crescatorul/vanzatorul.Pedigree-ul se OBTINE in urma completarii unei declaratii de monta si fatare numai de catre PROPRIETARUL femelei, in MAXIM 3 luni de la data nasterii puiului,, declaratia trebuie vizata de chinotehnist,,(la Asociatia Chinologica din zona de domiciliu)+copie dupa pedigree-ul tatalui si al mamei+copie dupa foile de arbitraj/diplomele de campion.Declaratia de monta+copiile dupa actele parintilor se trimit la Cartea de Origine Romana cu sediul in Timisoara(dureaza in jur de 6-8 saptamani pana se elibereaza,, tipareste,, pedigree-ul puiului). http://www.ach.ro/regulamente.htm