| Curios2019 a întrebat:

Detin 2 catei Husky Siberian, o catelusa de 5 luni si jumatate, si un catel de 2 luni si jumatate. Catelusa provine din parinti cu pedigree tip A, spun fostii proprietari, iar catelul din o femela care nu are pedigree, iar masculul este unul din monta. La catelusa proprietarii spun ca au firma si se ocupa cu asa ceva de multi ani. La catel nu. As vrea sa obtin si eu certificat de pedigree la ambii, macar de tip C, ce ar trebui sa fac pentru aceasta? Cateii au carnet, vaccinurile la zi, hraniti cu granule de buna calitate si sunt frumosi. In curand o sa-i microcipez. Nu stiu cat de bun este acel microcip la spusele doamnei medic veterinar, pret de 15 lei. Ma asteptam sa coste mai mult. Dar, daca le pun microcip, ce ar trebui sa fac sa obtin acel certificat? Este nevoie de dresaj? Sau de taxe? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Lizuca1234 a răspuns:

Hai salut. Samsarii de unde ai luat cainii te-au fraierit. Un crescator autorizat si de buna credinta ti-ar fi aratat in primul rand certificatele de origine(pedigree) ale parintilor. In al doilea rand, odata cumparat un pui primesti automat si pedigree-ul, fara discutie! Poti insista la "crescator" sa iti dea pedigree-ul.argumenteaza ca ai fost la asociatia chinologica si de acolo stii. De aia nu e bine sa cumperi de la toti mincinosii care profita de naivitatea unora care nu se pricep.