| HAKOO999 a întrebat:

Cum sa imi dresez cainele sa nu mai face pipi in casa? (are in jur de o luna)

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

La o luna nu ai ce sa-i ceri, e foarte mic, nici intarcat nu e, nu stiu cum ai putut sa-l iei de la mama asa devreme. Abia dupa 2-3 luni incepe sa se prinde cum e treaba, iar pana la 6-8 luni sa te tot astepti la cate o surpriza, pana reuseste sa se tina mai mult.Deci,trebuie tot timpul urmarit. Ei fac pipi cand se trezesc,dupa ce mananca, bea apa mai multa si cand se joaca. Cand se trezeste primul lucru, il iei pe sus si-l duci unde are voie afara sau pe covoras absobant (pad), cand face este mangaiat, laudat, recompensat(bucatele de carne fiarta(pui, vita) sau biscuiteti de catei), la fel si dupa ce mananca sau bea mai multa apa. Cand se joaca, vezi cand incepe sa miroasa mai intens pe jos, sa se invarta in cerc, atunci il iei repede si-l duci, daca nu face imediat stai acolo pana face. Daca e prins cand face pipi este certat si dus unde are voie.
Ca sa stii exact cand face dupa masa, impartei portia in mai multe mese dese. La 3 luni cam 4 mese trebuie sa primeasca, dupa un an 2 mese pe zi. Incearca sa-i dai la ore fix.

Abia dupa 3 luni jumatate, cand termina cu schema de vaccinare poti sa-l scoti afara si sa-l inveti. Cat e mic face mai des, deci tot o sa mai faca in locul in care a invatat sa faca in casa, nu se va putea abtine, atatea ore. Cand face nevoie afara este laudat si recompensat si cu timpul va invata. Nu intra in casa pana nu face nevoile, chiar de trebuie sa te plimbi mai mult cu el. Sunt caini care se tin si face cand ajunge acasa.
E foarte eficient clorul si otetul in indepartarea mirosului de pipi si ca puiul sa nu mai faca tot acolo.
Succes si multa rabdare!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la varsta de 9 luni, se comporta ca un copil, invata.Sterge locul in care a facut pipi cu otet, o carpa sau burete imbibat.Atentie,nu ca sa faci lac.Este posibil sa incerce sa linga acel loc, nu il lasa, cearta-l dar fara sa il bati.Incearca sa iesi mai des cu el afara.Incet,incet,va intelege si se va obisnui.Mult noroc.