| IuliaTeodora98 a întrebat:

Cum se numeste lemnul ala gros cu o sfoara pe care isi ascuteste pisica ghiarele?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

O structura de catarare este cunoscuta si sub numele de "pom pentru pisica", "apartament pentru pisica" sau "sisal". Aceasta structura este destinata pentru interior si este instalata in locul unde pisicile se joaca sau se relaxeaza. Practic sisalul inlocuieste pom real pe care pisicile de curte isi ascut ghearele si se catara. Majoritatea structurilor sunt construite vertical, economisind spatiu, fiind realizate din lemn, PVC, sfoara si bucati de mocheta.

SISAL (Agave sisalana) este o plantă textilă cu tulpina foarte scurtă și frunze lungi crescute în rozetă. Din frunze se extrag fibre aspre, foarte rezistente, cu pereți duri, prin care apa trece cu dificultate, având canalul umplut cu aer, care sunt folosite la confecționarea de sfoară, frânghii, parâme, saci, țesături aspre etc.
Este cultivată în regiunile tropicale, în Mexic, Brazilia, Florida, Caraibe, vestul Indiei sau țări din Africa precum Tanzania și Kenya. În funcție de locul de proveniență, fibrele mai sunt cunoscute și sub denumirile de cânepă de sisal, cânepă de Domingo, Heneken, Kantala, iarbă de Mexic etc.

1 răspuns:
| IulianAndrei a răspuns:

Din cate stiu eu, se zice ascute, nu ascuteste, gramatica asta, bat-o vina...