| Neah a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti intre ciobanesc de berna, husky, bulmastiff, rotweiller, golden retriever, saint bernard, labrador, malamut si akita, ce ati alege? big grin

16 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Akita seamana cu husky? Jeesus, de unde si pana unde? laughing mai degraba malamutul seamana cu husky happy @glamour, rotweiller e caine pasnic? fata draga, tu ai vazut rotweiller? astia sunt caini folositi la lupte, sunt caini agresivi si buni pentru paza, dar nu sunt deloc pasnici laughing din ce ai enumerat tu: bulmastif, akita si rotweiller sunt caini agresivi, iti spun sigur! Golden retriever, labrador si saint bernard sunt mai pasnici dar totusi au fost cazuri de agresivitate la golden retriever! Nu cunosc caracterul la malamut, ciobanesc de berna si husky (macar eu nu vorbesc asa doar ca sa ma aflu in treaba, ac as putea insira multe si eu tongue ). Din cate stiu eu husky sunt destul de pasnici dar cam prostuti. Cel mai bine stii tu ce caine ti s-ar potrivi, cauta pe google emisiunea 101 DOGS, acolo selectezi rasa dorita si este un filmulet despre fiecare, e mai conludent decat sa asculti parerile tuturor neavizatilor. Cand vad unii ca isi dau cu parerea si vb tampenii numai ca sa se afle in treaba, disper laughing Nu-ti alegi cainele doar dupa aspect ci si dupa personalitate, sa ti se potriveasca, sa poti sa-i faci fata. Eu in locul tau mi-as lua ciobanesc german, e cel mai inteligent, dar asta e doar o sugestie, tu alegi pana la urma. Dar informeaza-te inainte, sa stii ce alegi, bafta! Sa ne anunti ce ai ales happy vezi pe infocaini.ro; canise.ro; cutzu.ro si nu in ultimul rand 101 DOGS

| Giovanna a răspuns:

@ glamour ai dreptate ca tine de dresaj, stiu si eu ceea ce mi-ai spus, e adevarat ca si cainii de talie mica pot fi agresivi dar sa nu comparam o muscatura de tekel cu una de rottweiler. E adevarat ca pot fi blanzi totusi au fost cazuri, si nu putine, in care acestia au scapat de sub control cu tot cu dresajul lor si iti spun de ce, pentru ca sunt caini predispusi la anumite probleme comportamentale dupa ce trec de o anumita varsta, nu-ti spun asta pentru ca am inventat eu ci iti spun din ceea ce au spus altii care au avut, mai mult decat atat, sunt prietena cu cel mai bun vet din oras care participa la conferinte internationale, nu vreau sa te jignesc (cu toate ca tu m-ai cam luat peste picior) dar cred ca e mai informat decat tine sau decat mine. Si lui ii plac cainii astia enumerati de tine dar nu e atat de fanatic incat sa nu recunoasca ca unii au probleme odata cu inaintarea in varsta, la urma urmei e vet, a stiut sa ii dreseze klumea si totusi a avut unele probleme cu anumite rase. Asa ca lasa tu atitudinea asta laoparte ca doar nu ti-am jignit familia, incercam doar sa-ti spun ca nu poti caracteriza o rasa dupa un exemplar cum nu poti caracteriza specia umana dupa un singur om. Nu contest ca tu nu ai avut un caine pasnic dar asta nu inseamna ca rott in general e pasnic laughing eu nu am fost muscata de rott ever dar am fost muscata de n ori de caini de talie mica, esti multumita? eu nu zic ca aia de talie mica is sfinti, din contra, ei sufera de complexul lui Napoleon, daca ai auzit de asta, si anume se cred mari si pot fi chiar agresivi dar nu poti compara gravitatea muscaturii unui pekingese cu a unui pittbull big grin sau e tot una? Si eu am vazut pittbull timid dar asta nu inseamna ca e numai bun de tinut in brate si mangaiat plus aici nu se vorbea de caini mici deci nu inteleg de ce vorbim despre asta? laughing) Uite, de exemplu varul meu are rott si e foarte foarte agresiv cu toate ca nu l-a invtat sa fie asa, l-a dresat, dar sincer nu se poate iesi in curte la el decat daca il inchide, ce zici de asta? a incercat sa il apropie de ceilalti membri ai familiei dar fara succes, in afara de cei care traiesc in casa aia si ii vede zilnic, nu suporta pe nimeni? apai ala ii caine destept? sorry laughing pentru varu meu e oarecum ok pentru ca louieste in Italia pe un varf de deal si are nevoie de o fiara in curte dar atat, cand are musafiri trebuie inchis pentru ca e un pericol cu dresaj cu tot! asa sunt si dobermanii in schimb ciobanescul german e mult mai inteligent, cel putin poti sta in curte cu el atata timp cat e si stapanul lui acolo, asta inseamna obedienta din partea unui caine! sa stie sa se stapaneasca at cand ii spune stapanul lui!

| Giovanna a răspuns:

" in schimb daca "un caine de lupta" se apara e vazut ca unul agrsiv care trebuie omorat." zise glamour, ia zi tu cate cazuri de copii sau batrani desfigurati de cainii astia cunosti? hm? de caini din astia pur si simplu scapati din curte din greseala, se aparau de bietul copil? iti dai seama ce vorbesti? doamne fereste ce aberatii! cati ani ai, serios? Cand iti iei astefl de caine e bine sa stii ca rapunzi PENAL pentru ceea ce r putea face, esti dispusa? ai habar ce vorbesti macar? ma indoiesc ca o javra mica face aceleasi rani ca unul mare, au fost cazuri in care chiar stapanul cainelui a fost mutilat propriul caine, numai eu cati cunosc si nu erau oameni care ii bagau la lupte si nici mucosi cum spui tu ci erau oameni obisnuiti care isi vedeau de treaba lor dar care se pare ca nu au stiut suficient de multe despre fiara e care o tineau in curte! De asta e bine sa intrebi un vet cand iti cumperi un caine, la ce probleme e predispus ca doar nu ti-l iei sa te dai mare pe strada ta ca uite ce caine misto am, ce rau pare dar nu musca rolling on the floor asa cunosc oameni care si-au luat serpi ca animale de companie laughing))) e bine sa te informezi inainte, macar sa tii la ce sa te astepti, ce masuri poti lua si ce riscuri esti dispus sa iti asumi, poti sa ma contrazici draga glamour?!

| Giovanna a răspuns:

Si mie imi plac cainii mari, imi plac animalele in general si cand un caine ataca si eu invinovatesc oamenii inainte de toate, OAMENII pentru ca nu se informeaza suficient inainte si pentru ca nu stiu ce trebuie sa faca si cum sa se comporte cu cainele cumparat! asa ca nu te ofusca, informeaza-te mai bine si fii mai realista! stii ce inseamna sa raspunzi penal pentru fapta animalului pe care il detii? eu nu-s o copila draga mea, am citit mai multe decat tine si am vazut mai multe, asa ca nu ma lua asa, bietul animal nu raspunde penal in timp ce noi nu avem scuza!

| Giovanna a răspuns:

Ofh draga glamour, da ce, ai studiat si psihologia canina? rolling on the floor stiam deja lucrurile pe care mi le-ai spus legat de traumele cainilor, stiu sa disting un caine traumatizat pentru ca am adoptat in urma cu cativa ani unul si am stiut cum sa il fac sa aiba incredere in mine, a imbatranit la mine in curte asa ca nu mai face pe desteapta ca mai sunt si altii care au habar in afara de tine. Stiam ca vetul nu e dresor, loool, dar cel putin e mai indicat sa-si dea cu parerea decat unii necunoscatori de pe forum, are de-a face cu multi caini, e pertinent sfatul lui sau nu? Nu zic ca e specialist da macar nu bate campii. Eu is paralela? Jeeesus, tu care zici ca rott e pasnic? rolling on the floor Tu ai habar ca sunt caini care socializeaza dar tot au tendinte de agresivitate, draga specialista in psihologia canina? Eu nu am afirmat EVER ca un rott nu poate fi dresat sa fie ascultator, ci doar ca un rott in general nu e pasnic, nu-l caracterizeaza, poti sa procesezi informatia asta? Akita e agresiv in general dar poate fi un bun caine daca e dresat corespunzator, dar il caracterizeaza agresivitatea, am vazut vazut asta in documentare (animal planet), poate si aia is niste neinformati si niste paraleli in conceptia ta, nu? Trebuia sa iti ceara parerea sau sa te cheme ca specialist inainte de-a face documentarul laughing)

| Șttefania a răspuns:

Akita si Husky
Cel mai mult Husky. Sunt cei mai destepti. Tu sti cainele vorbitor si cel care canta? O cheama Mishka. Eu pur si simplu o adorrrrrr. Uite aici ceva interesant si sa stii ca nu e facatura Doar e schimbata vocea putin in rest ea tine ridmul :X si sa te uiti s la alte astea :X
e superba http://www.youtube.com/......p?/profile

| glamour a răspuns:

Eu una as alege rottweiller sau akita. insa depinde de caracterul fiecarei persoane ce rasa alege. eu ador rottweilerii, sunt caini mandri, pasnici, impunatori...

| glamour a răspuns:

Dragutza mea giovanna, eu ma refeream la cainii dresati nu la cei scapati de sub control, care se reped la tot ce prind. nu nu am rott, am amstaff, ceea ce e pe aproape avand in vedere ca in trecut erau folositi tot la lupte. te invit sa petreci o zi alatrui de al meu "caine agresiv" sa vezi cum iti schimbi ideile. orice caine poate deveni agresiv cand este scapat de sub control. ca romanasului ii place sa pune cainii mari la bataie iar pit bulli, amstaffi, rotti etc au avut ghinionul de a cadea pe maini total neprotrivite asta e partea a2a. au ajuns in ochii vostri "caini agresivi" datorita pustanilor care si-au luat astfel de caini si i-au bagat la lupte. garantez ca orice caine pe care il vezi tu agresiv poate sta intr'un tarc plin de caini de acelasi sex cu el si la fel de "agresivi" ca si el fara sa faca spume la bot, depinde insa de cat de dresat e si daca isi cunoastre stapanul ca sef de haita. totul tine de dresaj si de statutul pe care il ai in fata cainelui. te rog nu mai vorbii daca nu sti sau daca tu personal sau prietenii tai au avut asa zisii caini agresivi pe care i-au scapat de sub control. de ce nu bagati in seama cainii de talie mica scapati de sub control care musca tot ce prind? pentru ca nu sunt mari si nu au moaca aia de caine fioros, in schimb daca "un caine de lupta" se apara e vazut ca unul agrsiv care trebuie omorat. conceptia romanului din pacate nu se va schimba. garantez ca stiu extrem de multi rott(asta pentru ca tu vezi rottul ca un monstru insa aici se pot baga toti cainii din ordonanta de urgenta privind cainii cu potential agresiv) cuminti care nu ar musca nici o musca daca nu sunt atacati.

| glamour a răspuns:

Unui vet ii ceri parerea cand e vorba de probleme de sanatate la care este predispusa rasa pe care o doresti, cand e vorba de probleme comportamentale te adresezi unui dresor. pe langa dresaj conteaza si ca respectivul caine sa-si stie locul in familie, si anume la coada nu la cap, sa nu se considere sef de haita, e normal ca daca are impresia ca e sef face ce vrea si se impune in fata oricui, de aia intalnesti stapani care nu-si pot tine cainele in lesa. rottul varului tau este un caine care nu a fost socializat la o varsta adecvata. socializarea se face cand e pui nu cand cainele incepe sa dea semne de agresivitate cand vine vorba de straini. e normal sa faca spume daca intra cineva in curte, e proprietatea lui si apara, insa nu e normal sa se repeada daca intra cineva pe poarta cu stapanul de mana, nu e normal sa se repeada cand e scos afara cu curte. mai documenteaza-te ca se pare ca esti cam paralela cand vine vorba de psihologie canina. si asa ca fapt divers, un caine timid e un caine cu o oarecare teama de un lucru, iar un caine care are o teama musca, deci este un caine periculos, un caine timid nu e un caine pe care sa pui mana cand iti vine tie chef. e dieferenta intre un caine educat care isi cunoaste locul in familie si un caine timid. parolwinking

| ATHOS a răspuns:

Spune-mi, ai vazut vreunul mai frumos decat mine? Eu sunt ciobanesc caucazian!
Ai grija, cainele trebuie sa ti se potriveasca ca si caracter. Eu ti-as recomanda sa stai de vorba cu un veterinar.
Bafta!

| LittleWolfLover a răspuns:

Akita si Labrador(el e foarte inteligent daca e dresat), Husky sau Malamut.

| stefi9325 a răspuns:

Akita-i perfect, are foarte multe calitati, seamana cu husky, si cand este micut(pui) este asa de dragut

| Maryabaii a răspuns:

Saint bernardlove strucklove struck pentru ca imi plac cainii de talie foarte mare si sunt asa draguti si iubitori in ciuda marimii lor
golden retriver au toti...
labrador e combinate cu golden retriver

| ChristineW a răspuns:

Am 2 golden retriver si sunt foarte linistiti, dar le place joaca. Daca ar mai fi sa imi iau un caine as alege intre un Bulmastiff si Saint Bernard. Deja am prea multi Golden Retriver rolling on the floor) dar nu am nici o problema cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce vreau sa-l intrebuintez. Daca ar fi sa aleg caine de paza primul ar fi rotweiller

| deewtzycka a răspuns:

Akita sau husky... cel mai probabil husky.husky sunt cei mai draguti caini dupa parerea mea mai ales ca au ochi albastri... daca ai avea un husky te-ar invidia lumea:X