Întrebare recomandată | Vlăsceanu_Laura_1993 a întrebat:

Daca mi s-a spart termometrul in acvariu, acesta afecteaza cu ceva sanatatea pestilor?

6 răspunsuri:
| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

Intr-adevar este nevoie sa cunoastem ce tip de termomentru aveai acolo. Cu toate acestea-daca era un termometru dedicat acvaristicii, sigur nu era unul cu mercur ci unul cu lichid colorat sau in cel mai bun caz unul cu alcool. Mici schimburi de apa rezolva problema,, adunarea atenta a cioburilor este necesara. Daca totusi era unul din vechile termometre ---sfatul meu este sa arunci tot ce exista in acvariu si sa incepi din nou- daca ar fi fost mercur, poluarea cu acest element duce clar la mortalitate 100% in rindul vietatilor din acvariu si este un pericol real manipularea a orice este contaminat ci mercur!

| raluu12 a răspuns:

Cred ca da... ar putea inghiti cioburile daca nu le-ai starans!

| teo32 a răspuns:

Si termometrul din cate stiu contine mercur... straight face funda?

| MaRkYaNn a răspuns:

Depinde decare termometru era.

| Gabi425 a răspuns:

Zi ce fel de termometru era, dar in cel mai bun caz schimba acvariul

| Gabi425 a răspuns:

Zi ce fel de termometru era, dar in cel mai bun caz schimba acvariul.