| Fetitza_7841 a întrebat:

De ce conditi au nevoie papagali(perusi)sa faca pui. Ofer funda.Scuze daca categoria nu este buna.

Răspuns Câştigător
| BloOondutzZzaFunKyLucioOousActiv3Beiiibiiii a răspuns:

Si eu am perusi si nu au vrut sa-mi faca oua. Mi-as dori foarte tare. Pai mai intai trebuie sa le cumperi o casuta in care stau ei si fac oua dar sa nu uiti sa fie curata mereu. Le trebuie mancare si apa proaspata.Eu le pun la ai mei sa manance pe langa mei le mai pun si salata, morcovi, mere si patrunjel. Am auzit ca sunt foarte sanatoase pentru ei.Cand vor fi gata sa faca oua va intra fata in cutie si va iesi doar sa manance si a bea.Cand vor face oua ai grija sa nu te uiti la ousa sau sa ii iei in mana cand or` sa aiba pui pentru ca ouale le va sparge si puii ii vor manca. Cu mare placere! Mult noroc sa-ti faca oua!

4 răspunsuri:
| AnaEindragostita a răspuns:

Pai trebuie sa aiba cald si o cusca unde sa stea fara sa te uiti la ei si o sa faca
p.s. cand o sa faca pui sa nu te uiti la ei cand sunt in ou eu asa am patit si au spart 5 oua

| Alinna20 a răspuns:

Un cuib, mai multi masculi pentru o femela, dupa ce se nasc puii nu despartii perusii! din propia experienta!

| Pufoshenia a răspuns:

Perusi trebuie lasati siprin casa sa zboare( normals ainchizi toate ca sanu fuga) chiar daca este pui nu toat ziua.Ei au nevoie sa manance niste seminte de perusi care le gasesti l mgazin pe cuti au imaginea cu 2 sua 1 perus.Au nevoie de apa, le palce sa vb cu ei foarte mult.Le palc foarte mult morcovi simult spatiu ca sa zboare.Cam atat.

| αℓє a răspuns:

Buna! Papagaii sunt foarte pretentiosi.Au nevoie de un cuib steril.De 2 ori pe saptamana curatat cand vezi ca fac mizerie.Le trebuie multa apa.Papagalii consuma multa apa.Le trebuie mancare si un insotitor.Ei nu suporta sa steie singuri in cliba. Daca stau singuri pot muri! Daca nu poti sa-ti mai cumperi un papagal, foloseste o oglinda.Acolo se va oglindi papagalul, si va crede ca e altul!