| anonim_4396 a întrebat:

Este Pit Bull-ul Terrier un ucigas fara mila? un caine periculos? un caine imprevizibil? De ce unii acuza fara sa cunoasca?
Nu exista caine rau! Doar stapani prosti.

http://www.youtube.com/watch?v=3qIygp4XwTI filmuletul spune totul

Răspuns Câştigător
| itisnothingbutsomefeelings a răspuns:

Neata.NU! Nu are nici o legatura agresivitatea animalului si rasa din care acesta provine. Intradevar Pit bull'ul terrier are o agresivitate mai evidenta...insa un caine imprevizibil nu l-as numi. Unchii mei cresc Pitbulli de prin anii 90' cand nu prea erau legali si iti pot spune ca noi ( eu si sora mea ) copii fiind nu aveam nici un fel de teama fata de ei. Cresteam impreuna cu fiecare generatie asistand la dezvoltarea rasei de la American Pit bull terrier ( BULY) pana la acesti pitbulli care au fost corciti din rase romanesti. Nici-un caine nu manifesta o agresivitate fara motiv. Iar daca cainele este agresiv sau nu depinde de educatia / dresajul de care a avut parte. Eu am o catea Pit bull terrier este destul de batrana saraca dar a ramas la fel de vesela si vioaie. O am de 9 ani si niciodata nu a muscat pe nimeni. intr-adevar este rea, se repede dar nu musca. ( pentru ca asa a fost dresata si crescuta)
Cat despre luptele de cainii ilegale organizate la Iasi parerile sunt impartite. Pit bull-ul are o incapatanare caracteristica de aceea acesti caini nu renunta - si in urma batailor intre caini se castiga multi bani din pariuri. Oricum Pitbulli sunt niste caini foarte credinciosi, loiali si depinzand de educatie ei pot fi si foarte docili. Gandirea de turma isi spune cuvantul in Romania si stim cu totii ca daca "X" spune ca maine va fi sfarsitul lumii toti cred ca asa va fi. Exact asa este si cu Pit bulli. S-au inregistrat 3-4 atacuri de Pitbull victimele fiind oameni exact asa cum se intampla cu orice rasa ( excluzand aici pekinezii si bichonii si alti catei dinastia micuti) dar asta este problema...neavand argumente oamenii preiau o idee conceputa de altcineva neinteresandu-i daca este adevarata sau nu. pitbulli sunt niste caini extraordinari, foarte inteligenti si foarte loiali.
Totul depinde de cum este crescut.

Bafta happy

2 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Ai mare dreptate.
Nu exista nici un caine rau! Asta chiar depinde de stapan cum l-a educat.
Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice, orice caine este complet previzibil, previzibil nu inseamna ca nu ataca, inseamna ca te astepti ca el sa atace. nu pot spune acelasi lucru si despre oameni. Oamenii sunt imprevizibili.