| 0789485858558 a întrebat:

Pit bull nu e un caine periculos

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este o intrebare sau o constatare?

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Este, dar depinde foarte mult de modul in care este crescut si de interactiunea ta cu el! Se dreseaza putin mai greu, dar nu foarte! De felul lui este un caine destul de ascultator.Varul meu are pitbull de ani de zile, si niciodata nu s-a plans ca este periculos.In ciuda multor zvonuri, daca stabilesti o relatie speciala cu el, sansele sa te atace sau asa ceva sunt mai mici decat minime happy! Profit de ocazie si iti urez si Sarbatori fericite happy!

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru Doctorfishadi):

De fapt orice bully blood este periculor pentru alte animale, nu pentru oameni. Si cel mai probabil te intrebi acum adica cand apbt este rasa care "musca" cel mai mult, ei bine este cea mai raspandita aceasta este explicatia. Bully blood sunt mai degraba caini care sunt facuti sa iubesca oameni si sa urasca alti caini/animale, cand lupti pitbulli poti sa ii atingi si nu iti faci problema ca se va intoarce la tine. Ceea ce ai zis tu perfect este "dar depinde foarte mult de modul in care este crescut si de interactiunea ta cu el!" orice caine sanatos corporal este la fel ca celalat, numai oameni ii inrautatesc pentru scopui oribile, gen lupte. Daca ai un labrador si reusesti sa il faci sa lupte, daca il atingi cel mai probabil va sari sa te atentioneze ca nu are chef, nu cred ca va musca sa atace... De asemenea American Pit Bull Terrier este o rasa interzisa in Romania, ceea ce face sa fie mult mai cautata pentru lupte, daca ar fi legalizata ar fi mai putine lupte, cat de ciudat suna, ai fi surprins happy, dar este usor de dresat, dar trebuie sa stii cum sa dresezi fiecare rasa in parte, caci fiecare rasa are anumite puncte cheie, gen la pitbull trebuie sa ii consumi ceva energie inainte sa il dresezi, caci de obicei sunt extrem de energici, dar bineinteles ca depinde de la caine la caine...

| Doctorfishadi a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Da,asa-i!

| alexmihay92 a răspuns:

La vederea unui câine din rasa Pit Bull (sau altă rasă considerată periculoasă: Rottweiler, Doberman, ciobănesc german etc.), multora dintre noi ni se strânge mai mult sau mai puțin inima. Nu neapărat pentru că am fi avut, la un moment dat, vreun incident, ci pentru că, să recunoaștem, n-au o înfățișare prea blândă, iar imaginea promovată de mass-media chiar nu-i ajută.

Câinii acestor rase, dar în special Pit Bull-ul, sunt priviți din două extreme: sunt cei care le iau apărarea și susțin că unele exemplare sunt mai blânde decât o pisicuță și mai sunt cei care îi detestă, pe ei și pe stăpânii lor, ca rezultat al unei experiențe neplăcute sau pur și simplu bazându-se pe ceea ce au văzut la televizor sau pe ce simt când îi văd.

| xBlackB0y a răspuns:

Ai putea sa spui ca este periculos. Daca este crescut ca intro armata si se baga pe un om il omoara(atac la gat).Can iti baga colti aia mari in gat nu mai traiesti.