| Geniu9 a întrebat:

Eu am auzit de la multi prieteni cit de mult coasta un domen si mai multe...
eu am multe situri la care domenul este ori de pe ucoz ori de pe weebly sau altceva si vreau sa am un domen ca unul de acesta. md sau. net ori. com si nu as vrea sa cumpar domen din principiu vreau sa stiu "-cum pot ceea un domen?"

Răspuns Câştigător
| greencity a răspuns:

Domeniile acestea se cumpara: un domeniu.ro e pe viata, in jur de 130-150 RON, domeniile.com.net.org.eu costa cam 10 Euro / an. Ele nu se creeaza, ci se atribuie cuiva care vrea sa-l foloseasca. Iti mai trebuie sa gazduire dupa, aici se mai poate jongla, sunt foarte multi care se ocupa de gazduire: incepand de la baietasi care au servere in debara pana la firme serioase cu data centere calumea. Pe termen lung un domeniu nu costa mult, cand incepi sa ai trafic pe el iti scoti banii de gazduire cel putin din reclame Google si banere.

1 răspuns:
| Geniu9 explică:

Multumesck,eu am vrut sa intreb cum pot creea eu un server al meu ca acei baietani ori firme serioase