| Crystal112 a întrebat:

Foarte important! Am o catelusa bichon 2 ani
nici odată nu a facut pui sau nu a fost data la Un mascul
Am observat ca are ceea ce se numeste lactatie falsa, care netratata poate duce la complicatii sanii i s-au intarit si marit, avand ca un lichid alb- galbui, in interior cumva... o voi duce la vetrinar stiu ca trebuie sterilizata dar eu vreau sa faca pui, daca o dau acum la un bichon apar complicatii?

1 răspuns:
| sufletzel a răspuns:

Cred ca trebuie intai tratata. Si a mea a facut lactatie falsa si mi-a dat un unguent verzui si mentolat sa o dau pe mamele. Am dat-o si dupa 4-5 zile s-a retras laptele. Apoi, la urmatoarele calduri cred ca poti sa o dai la mascul. Ai grija sa gasesti unul mai mic decat ea ca sa nu iasa puii mari, ca ii va fi greu sa ii fete.
Si vezi ca ink dinainte de a ramane gestanta trebuie sa-i dai vitamine, apoi intimpul gestatiei si cat alapteaza are nevoie de boabe pentru catei si vitamine. Si vezi ca trebuie sa pui si vreo 10-12 milioane deoparte, ca in caz ca nu poate sa fete va avea nevoie de cezariana. Si eu as fi vrut sa faca Fiona pui, dar cand m-am gandit la tot ce trebuie si mai ales ca nu cred ca m-as fi indurat sa dau puii, m-am razgandit si am sterilizat-o la un an si doua luni.
Tu ai mare grija, ca daca nici nu o sterilizezi si nici pui nu o lasi sa faca, o expui la multe pericole (cancer, tumori mamare, piometru) si asta sunt mult mai grave ca lactatia falsa.
Ps: a doua zi dupa sterilizare va fi ca noua. A mea ar fi alergat cu prietenii ei din fata blocului. Cu toate astea, trebuie sa ai un pic de grija de ea: fara sarit in si din pat, si fara urcat si coborat scari 10-14 zile. Succes!