| Alee_6805 a întrebat:

Buna TPU.Am o catelusa care are aproximativ 6ani. Din cauza ca nu am dat-o sa faca pui a facut lactatie falsa, tumoarea are marime unei mingi de hamball.Am mers la veterinar, deoarece chiar nu vreau sa o pierd. Ce as vrea sa va intreb:daca o operez credeti ca se face bine sau exista si un risc tragic? Cam cat m-ar costa operatia?

3 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Buna! Lactatia falsa inseamna ca are lapte in mamele chiar daca nu este gestanta si nu a fatat. Cu un unguent trece.
Ce spui tu acolo nu este lactatie falsa, este tumora, adica cancer. Poate fi benigna sau maligna.
Citeste aici: http://goofypet.radgs.com/index.csp?pgid=13&cmd=articol&id=21
Intrebarea mea este cum a ajuns sa o aiba asa mare? Cum n-ai observat-o mai din timp? Si daca stiai ca nu vrei pui de la ea, de ce nu ai sterilizat-o? K asa nu mai facea tumora aceea...
Riscurile sunt mari, dar daca ii este dat sa traiasca va trai, daca nu, nu. Tu du-o si opereaz-o de urgenta. Si cu ocazia asta si sterilizeaz-o. K chiar daca scapa de data asta, poate face alta tumora la alta mamela si o iei de la capat. Nu te-ai gandit la ce risc o expui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratament:
Catelusa trebuie impiedicata sa-si suga singura laptele. Laptele nu trebuie muls decat in situatia in care deranjeaza animalul. In rest se aplica comprese reci (de mai multe ori pe zi). Daca glanda mamara atarna foarte mult, va fi ridicata cu un bandaj. Pentru inhibarea secretiei de lapte se mai pot administra estrogeni (de exemplu, Sintofolin tablete de 1 mg, cate 1-4 pe zi, timp de cateva zile).Sau operatie care reprezinta un risc, dar tot odata ar putea fi buna depinde de ea.

| DeUtZaTa a răspuns:

Ar exista un risc daca zici ca e cat o minge de hambal poate sa moara daca nu decurge f.bine operatia. Si de suma in jur de 200 ron.