| anonim_4396 a întrebat:

Heeei. Am si eu nevoie de cateva trucuri pentru dresarea unui caine. un rottweiler. Are 4 saptamani, nu-l mai pot da jos noaptea din pat... nu sta singur si ceea ce ma temeam eu cel mai mult cand l-am luat...e cam agresiv. Cu mine nu, ma mai maraie din cand in cand, dar trec peste. in schimb cu celelalte animale...are conflicte mari. si la doar o luna, nu mi se pare normal, avand in vedere ca nu eu sunt stapana lui ci el e stapanul meu... internet-ul nu prea ma ajuta...heeeeelllp

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

E cam mic sa ceri ceva de la el, dupa 2 luni ai putea sa incepi sa fie corectat. Intra pe forumul special de dicat acestei rase si spune-ti problema, sigur cineva te ajuta, pe langa stapani de rott, exista crescatori ce detin canise care te pot ajuta.

Sa-ti cont si spune-ti problema aici http://www.despre-rottweiler.ro/comportament-dresaj/

| Laura927 a răspuns:

Buna,
Ce sa iti zic este ft mic puiutul taulaughing
Sfatul meu este sa ai rabdare cu el, el se simte amenintat si departe de mama lui, la 4 saptamani el inca suge lapte.
Normal ar fi trebuit sa il iei de la mama lui pe la vreo 3 luni sa stii.
Cred ca il ai de ft putin timp si deja iti face viata un calvar, asa fac toti pana ne indragostim de ei laughing

Uite pune langa patul tau o cutie( daca este prea inalt patul si nu ajungi cu mana la cutie poti pune cutia pe un scaun, important este sa ajungi cu mana la cutie) pune-i o paturica pufoasa inauntru si un lucru de-al tau( acum tu esti mamica si se simte bine cu mirosul tau), noaptea pune-l in cutie, o sa smiorcaiasca el putin dar nu il baga in seama e mic si adoarme repedewinking
E mai rau prima noapte sa stii dar dupa se obisnuieste ( si tu si el)

In legatura cu agresivitatea, e important sa stii sa ii vorbesti cu autoritate in legatura cu celelalte animale.cand il vezi ca marie cearta-l e de ajuns sa ii spui pe un ton convingator NU! si o sa se obisnuiasca cu raspunsul in timp.

Acum cu maritul la tine.Nu il poti certa pentru ca nu are incredere in tine din aceasta cauza face asta ( cateaua mea are 7 luni si daca o pedepsesc si o pun in cusca ei de " mers la veterinar" daca bag mana sa o scot de acolo dupa 10 minute ma marie si vrea sa ma muste).
Ce vreau sa spun este ca nu se simt protejati cand marie stapanul.

Un catel de 4 sap. are nevoie in permanenta de companie, bineinteles nu se intampla nimic doua ore dar mai mult nu, pentru ca ei au nevoie sa manance o data la 3 ore!

Bine pana acum ti-am tot vorbit de dezavantaj.
Iti spun din propria experienta (si eu am facut ca si tine am luat labradorul cand avea5 saptamani si legatura dintre el cu mine e mult mai mare decat cu ciuauita care am luat-o la 3 luni).
O sa ai o legatura mult mai stransa decat cea obisnuita, luat de mic aduce multe avantaje.
Primul rand o sa invete sa mearga afara sa isi faca nevoile mai repede decat normal. daca te tii de el pe la 3 luni ai sa vezi ca nu mai face in casa ( doar daca iesi la ore exacte in fiecare zi de 4/5 ori ), o sa te asculte in special pe tine.
O sa fie cuminte si la fel de nebunatic/a ca si stapana.
Sunt sigura ca o sa fie langa tine atunci cand plangi sau esti suparata, chiar daca nu este cuvantator ai sa vezi ca vine langa tine si te acompaniaza.

Sper sa te bucuri de catelul tau si sa ai o rabdare cu carul!
Ps.nu uita sa mergi sa ii faci vaccinurile este ft ft important!