| Maybeoneday a întrebat:

HEEY TPU! Voi ce alegeţi dintre hamsteri, porcuşori de guineea şi papagali?

Răspuns Câştigător
| Lovepets1999 a răspuns:

Pai,sincer am avut din toate cate putin.laughing Momentan am un hamster si un porcusor de guineea.
Este adevarat ca,un papagal este mai usor de intretinut pentru ca nu necesita schimbarea rumegusul,nu necesita in permanenta alimente verzi si proaspete ca un porcusor de guineea sau un hamster.Dar cu un papagal nu poti sa faci prea multe lucruri,porcusorul de guineea este foarte afectuos si iubeste tot ce inseamna joaca si bagare in seama.Dar cum spuneam mai sus ar trebui sa aiba in permanenta cate o portie de vitamine(o jumatate de mar,o bucata de morcov,patrunjel,castraveti,porumb etc). Dupa parerea mea,un papagal nu face foarte multe in afara sa ciripeasca toata ziua, nimic special(este doar parerea mea). Eu din toate cele trei exemplare am ramas la rozatoare(hamster si porcusor de guineea). Imi place sa le studiez comportamentul lor si sa vad ce le mai trece prin minte. Se pot dresa(raspunde la nume, cant aude o voce cunoscuta guita(porcusorul) etc).
Sper ca te-a ajutat raspunsul meu!
Nu am vrut sa copii de pe internet, am preferat sa-ti spun cateva lucruri care le-am aflat si eu de-a lungul anilor, cu animalele. Funda? big grin

11 răspunsuri:
| YoCookieMonster a răspuns:

Hamsterii love struck

| AllmaGirl a răspuns:

Porcusorii, pentru ca traiesc mai mult.

| Ashadow a răspuns:

Porcusori de guineea.

| viotedy a răspuns:

Papagali.

| whattt a răspuns:

Papagali

| white93 a răspuns:

Porcusorii de guinea...papagalii ii cresti greu si hamsteri se **** mereu prin casahappy

| Roxy5199 a răspuns:

Eu am un porcusor de guineea si ii fac curat la 3 zile si il las si pe covor sa alerge. si daca-l ti pe tine si il mangaio sa se intinda pe tine si o sa te linga! laughing

| aNdRaSkUmPy a răspuns:

Eu zic să alegi un hamster, pentru că este mai drăguţ decât animalele enumerate de tine mai sus (din punctul meu de vedere happy ) Un porcuşor de guineea este aproape ca un hamster, doar că este mai mare... Pe când un hamster este mic şi "dulce'', şi îl poţi mângâia lua în braţe... (bine, asta poţi face şi cu un Porcuşor de guineea, dar eu aş prefera hamsterulwinking )..De papagali nu mai zic nimic, pentru că pe ăia nu-i poţi alinta, nu-i poţi ţine în braţe, deoarece, pentru mine, ei nu prea vor să fie alintaţi (ca un hamster), ci dacă îi scapi zboară peste tot prin cameră.
În fine, dacă aş fi în locul tău, eu aş alege un hamster. Fundă?

| xK1nD3rX a răspuns:

Depinde cat de lenesa esti. Daca esti lenesa si nu ai chef sa faci curat.ia-ti Papagali..si la ei trebuie curatenie dar nu ca la hamsteri si porcusori de guineea. Mie imi plac Hamsteri..alearga toata ziua si sunt draguti..eu as alege hamsteri sau papagali. Baftabig grin

| codrutapentelescu a răspuns:

I-ati cinteze australiene.

| Pufoosheenia a răspuns:

Buna! Eu in locul tau, as alege hamsteri deoarece papagalii sunt greu de intretinut!