| Cricy a întrebat:

Hei, in scurt timp ma mut la casa si as vrea un iepure. Eu am mai avut dar era REX, asa ca acum as vrea sa incerc alte rase. M-am gandit la hermelin sau berbec pitic. Ce rasa sa aleg? P.S. vreau si informatii despre rasa respectiva.

Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

Buna! Aici depinde de motivul pentru care iti dorești acel iepure (carne, companie, reproducere). Voi presupune ca ar fi vorba despre un iepuras de companie. Oamenii care tin iepuri într-un țarc in curte de regulă ii țin pentru carne, nu prea le pasa de bunăstarea animalului sau de durata lui de viata, dar daca tu iti dorești un iepure de companie nu iti recomand sa il tii afara, l-ai expune la schimbări de temperatura, țânțari (care transmit mixomatoza) si la mult stres (zgomote din drum, poate caini care latră, pisici care sa ii umble pe la cusca, etc). In legatura cu rasa, berbecii pitici (holland lop) imi plac si mie foarte mult, e bine ca sunt de talie mica si ca au parul scurt, deci nu necesita la fel de mult spațiu cat ar necesita un uriaș german de exemplu si nici toaletare la fel de riguroasa ca un angora sau alta rasa cu par lung. Totuși, problema la rasele cu urechi "blegi" este ca se supraincalzesc vara. Iepurii se folosesc de urechi pentru a se "răcori" si pentru genul asta de iepuras este mai greu. Va trebui sa ai grija cu el vara, in special daca pana la urma vei decide sa il tii afara.

In legatura cu ce spunea TheMusicBoy, rasa cap de leu este de asemenea foarte frumoasa, eu am o iepuroaica alba cap de leu si e un animalut de companie foarte bun. Cand vine vorba de ales o rasa trebuie sa ții cont prima data de spatiul pe care il ai la dispoziție pentru iepure, de timpul pe care esti dispus sa il petreci in ingrijirea lui, in afara de criteriile astea totul tine de preferințele fiecaruia. Personalitatea nu prea e determinata de rasa, pot fi unele similarități intre iepuri de aceeași rasă, dar prea puține.

1 răspuns:
| TheMusicBoy a răspuns:

Ai putea sa iti iei iepure cap de leu. Sunt foarte draguti. Sunt ca si iepuri normali. Din cate am vzut in pet shop le place sa dorma! Pupa viitorul iepure din partea mea. Nu conteaza ce rasa e conteaza sa fie sanatos si sa fie fericit cu tine si tu sa fi fericit cu el!