| JustDeath a întrebat:

Hei TPU, am un mini-acvariu pentru pesti (bol) gen asa:https://www.google.ro/......ps?/search

Vreau sa-mi spuneti ce specie de peste s-ar acomoda in acest mini-acvariu, :D. Si as vrea sa imi mai spuneti cand este perioada de imperechere la pesti, adica cand incepm sa depuna icre :o3

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Beta e un peste foarte frumos-masculul, adica.Are o coada voalata, uita-te pe net si-o sa vezi imagini si chiar filmulete cu el.N-are nevoie de multa apasi nici ventilare, e un peste lent, care se misca lenes.Mancare gasesti in petshop-uri.E bine sa-i schimbi apa de 2 ori pe saptamana, ca sa traiasca mai mult. Citeste despre el, daca te intereseaza, eu n-am avut beta, am alti pesti in acvariu.Beta nu suporta sa fie pus cu alti pesti, numai cu o femela, nici macar cu un alt beta.

4 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

E un acvariu pentru un beta. Orice alti pesti au nevoie de acvariu cu sistem de filtrare, de iluminat, etc.

| JustDeath explică (pentru Mihaela1964):

Si pesti beta cat traiesc, si daca ai putea sa-mi spui mai multe despre ei big grin

| Mihaela1964 a răspuns (pentru JustDeath):

Beta e un peste foarte frumos-masculul, adica.Are o coada voalata, uita-te pe net si-o sa vezi imagini si chiar filmulete cu el.N-are nevoie de multa apasi nici ventilare, e un peste lent, care se misca lenes.Mancare gasesti in petshop-uri.E bine sa-i schimbi apa de 2 ori pe saptamana, ca sa traiasca mai mult. Citeste despre el, daca te intereseaza, eu n-am avut beta, am alti pesti in acvariu.Beta nu suporta sa fie pus cu alti pesti, numai cu o femela, nici macar cu un alt beta.

| viotedy a răspuns:

Intr-un bol vrei sa mai depuna si icre? pune cativa guppy si o sa ai puisori.2 sunt de ajuns.da pui si-un filtru mic.

| Sandu_Antonio_1990 a răspuns:

Iti voi recomanda sa iti guppy si un filtru mic decât un betta de care zice ca n are nevoie de filtru deoarece un betta poti sa il iei de la un magazin unde ei sunt puși in pahare mici de plastic unde se pot îmbolnăvi mai bine iti guppy mai ales daca vrei sa iti facă icre
Daca vrei ca un betta sa facă icre e foarte complicat si ocupa mult spațiu mai intai ca sa facă icre trebuie sa pui femela intr-o sticla de plastic atunci pana își "prepara" icrele pentru ca daca o lași cu masculi liberă o va mânca de vie
Daca vrei ca un guppy sa facă pui doar trebuie sa ii pui in același acvariu unul cu altul pentru ca guppy nu sunt pesti agresivi si iti vor face icre trebuie sa curei un fel de plasa de la pet-shop ca sa pui femela in ea atunci cand face icrele
Sper sa te fi ajutat cu acest raspuns