| TinyDevil a întrebat:

Hei TPU. Asta e o intrebare pentru cei pasionati de Airsoft. Ce se intampla daca pun BBs de 0.25g la o arma care zice ca e indicata folosirea BBs-urilor de 0.20g? Abia mi-am cumparat un Airsoft asa ca nu am prea multa experienta in acest domeniu.

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Traiectoria și viteza cu care iese bila de pe țeavă depinde foarte mult de greutate. O bilă de 0.20g, mai ușoară, va avea o viteză mai mare și va parcurge o distanță mai lungă decât o bilă de 0.25g, mai grea. Nu câștigi nimic dacă pui bile de 0.25g, dimpotrivă, scade acuratețea armei.
Când citesc unele comentarii mă apucă râsul, n-are nicio treabă dosarul penal la armele airsoft pentru cei cu vârsta peste 18 ani, acestea sunt legale și încadrate în categoria armamentelor neletale și nu necesită permis de port armă. Excepții fac doar armele airsoft care au o rază de acțiune de peste 220m/s, pentru acest tip de arme trebuie să se dețină permisul de port armă, dar doar în acest caz.
Prin urmare, oricine cu vârsta peste 18 ani și cu psihicul normal, automat își asumă orice responsabilitate mai departe (de la loc/perimetrul și momentul zilei), își poate achiziționa arme de airsoft până în 220m/s.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un dosar penal ce sa se intimple, te baga la mititica amin

| halogen001 a răspuns:

N-am folosit airsoft, dar daca proiectilul are greutate mai mare, viteza scade la iesirea de pe teava.
https://i.imgur.com/6OVrE3H.jpg
Din calcule rezulta o scadere a vitezei cu 10% in cazul bilei de 0, 25, de exemplu, daca bila de 0.2 are viteza de 100m/s, bila de 0, 25 va avea viteza de 90m/s. Cred ca nu e afectata prea mult traiectoria, pentru ca bila fiind mai grea si viteza mai mica, forta de frecare cu aerul e mai mica.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Viteza proiectilului scade, nimic altceva.
Nu te lua după userul CristiDinBucuresti fiindcă e tâmpit.

| RealKing01 a răspuns:

Nu ne pricepem la airsoft-uri, ce inseamna BBS 0.25 si.20g?

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru RealKing01):

Dacă nu te pricepi, ar fi cazul să-ți ții gura închisă, fiindcă întrebarea este adresată cunoscătorilor.

| RealKing01 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Daca mi-as tine gura inchisa n-as ajuta lumea deloc, deci tine tu gura inchisa ca ma deranjezi :*

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru RealKing01):

Cum ajuți lumea atunci când ești prost?
laughing Dacă nu cunoști despre ce este vorba, just STFU. Este benefic pentru toată lumea.

| TinyDevil explică (pentru RealKing01):

BBs de 0.20g sunt bile/munitie pentru airsoft cu greutatea de 0. 20grame. La fel si la BBs de 0.25g